Zapraszamy na warsztat filmowy połączony z projekcją filmu.
W pierwszej części spotkania podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki będą omawiać i tworzyć przestrzeń dźwiękową wzorowaną na obejrzanych filmach z wykorzystaniem dialogów, efektów synchronicznych, atmosfer i muzyki. Posługując się salą kinową i projekcją filmową nastąpi budowa nowej narracji opartej na świecie dźwięku z wykorzystaniem wybranych fragmentów filmu i ich analizą. Następnie po warsztacie odbędzie się pokaz filmu.
9 września 2024
godz. 17:00
Prowadzenie:
Krzysztof Ridan - reżyser filmów dokumentalnych i słuchowisk radiowych dla dzieci, montażysta i dźwiękowiec polskich filmów dokumentalnych i fabularnych. Realizator Nowohuckiej Kroniki Filmowej. Od ponad 10 lat prowadzi warsztaty filmowe w kinie Sfinks.
O filmie „Chłopi”
Reżyseria: DK Welchman, Hugh Welchman
Czas trwania: 176 minut
Opis: Historia filmu oparta jest na noblowskiej powieści Władysława Stanisława Reymonta o tym samym tytule, ukazującej życie na wsi na przełomie XIX i XX wieku. Dramaturgia zdarzeń wpisana jest w rytm zmieniających się pór roku, sezonowych prac polowych i wiejskich obyczajów. Na tym tle rozgrywają się losy rodziny Borynów i młodej dziewczyny Jagny.
Dyskusyjny Klub Filmowy Kropka – film z audiodeskrypcją i dyskusja dla osób niewidomych i niedowidzących.
30 września 2024
godz. 17:00
Prowadzenie:
Dariusz Janiczak - pedagog specjalny, filmoterapeuta i reżyser filmowy. Współtwórca ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego Osób z Niepełnosprawnościami FilmON. Realizatorów Nowohuckiej Kroniki Filmowej i współprowadzący Dyskusyjny Klub Filmowy „Kropka” w Kinie Sfinks.
Karolina Nowacka - filmoznawczyni, koordynatorka i współprowadząca DKF„Kropka” i DKF „Kropka” dla dzieci. Członkini Jury FICC na Krakowskim Festiwalu Filmowym (2022). Członkini Jury Festiwalu FILMON i współprowadząca DKF Kropka dla Osób z Niepełnosprawnościami, odbywający się podczas trwania Festiwalu.
O filmie „Baby Broker”
Reżyseria: Hirokazu Koreeda
Czas trwania: 249 minut
Opis: Sang-hyun i jego przyjaciel Dong-soo żyją skromnie, prowadząc małą pralnię i dorabiając na plebanii. Pewnej ulewnej nocy w oknie życia pojawia się niemowlę. Przekonani, że po porzuconego chłopca nikt się nie zgłosi, Sang-hyun i Dong-soo planują sprzedać go parze, która nie może mieć własnych dzieci. Kiedy wszystko wydaje się ustalone, niespodziewanie zjawia się matka dziecka.
Młoda dziewczyna odkrywa ich plan i chce zgłosić sprawę na policję. Porywacze przekonują ją jednak, że ich celem jest znalezienie dobrego domu dla małego Woo-sunga, więc dziewczyna postanawia wyruszyć z nimi na poszukiwania nowych rodziców. Wkrótce okazuje się, że ich śladem podążają dwie funkcjonariuszki policji. Po drodze na jaw wychodzą głęboko skrywane sekrety. Okazuje się, że każdy ma coś na sumieniu.
Spotkania są przeznaczone dla osób dorosłych niewidomych lub niedowidzących.
Asystenci/asystentki lub opiekunowie/opiekunki osób niewidomych i niedowidzących mają darmowe wejście na warsztaty i dyskusję.
Seans odbędzie się z użyciem aplikacji AudioMovie.
Aby cieszyć się seansem potrzebujesz pobrać darmową, bezpieczną aplikację AudioMovie na swój telefon ze sklepu Google Play i App Store, wziąć ze sobą telefon i słuchawki. Na miejscu przy kasie kinowej odbierzesz od nas kod QR, który zapewni Ci możliwość udziału w seansie filmowym.
Potrzebujesz asysty w dotarciu z przystanku do nas? Poinformuj nas o tym, mailowo do 5 września (w przypadku pierwszych warsztatów) i do 26 września (w przypadku drugich warsztatów) k.nowacka@okn.edu.pl lub telefonicznie 12 644 27 65 wewnętrzny 32. Postaramy się pomóc, ale dysponujemy ograniczoną liczbą asystentów i asystentek.
Na warsztaty i seans można wejść z psem asystującym lub psem przewodnikiem.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu WYJĄTKOWE HISTORIE DOSTĘPNE.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Miasta Kraków.
Projekt realizowany w ramach programu Kultura Dostępna 2024.
KONTAKT:
ARTzona
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 38 98
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przy budynku nie ma parkingu dedykowanego odwiedzającym Ośrodek. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, wysokich progów.
Miejsce warsztatów: Duża sala kinowa
Sala znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do sali kinowej mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu. W obrębie widowni brak wyznaczonego miejsca dla osoby poruszającej się na wózku, możliwe jest ustawienie przy początkach pierwszego i drugiego rzędu. Na wyższe rzędy prowadzą schody.
W przypadku Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kropka spotkanie po seansie i rozmowa odbędą się w małej Sali Kina Sfinks, która znajduje się na parterze budynku (poziom 0). Wejście do sali kinowej ma odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu. Fotele kinowe nie są zamontowane na stałe do podłogi, można je przesunąć w miarę potrzeby.
Na poziomie zero, na przeciwko małej sali kinowej mieści się toaleta dla osób z alternatywną motoryką. W toalecie zamontowany jest automatyczny systemem przywoławczym. W budynku brak komfortki.
Audioprzewodnik po przestrzeni Kina Sfinks można odsłuchać na stronie Ośrodka:
https://okn.edu.pl/strona-3793-audiodeskrypcja.html
Informacje o sensoryczności:
Warsztaty przygotowane dla osób niewidomych. Filmy wyświetlane z audiodeskrypcją dzięki zastosowaniu systemu Audio Movie