Zapraszamy na spotkania w Klubie Rodziców w ARTzonie. Dzięki społeczności rodziców skupionych wokół Ośrodka Kultury Norwida poznaliśmy potrzeby i oczekiwania rodziców małych dzieci wobec oferty zajęć instytucji kultury. Słuchamy pomysłów i kierujemy się potrzebami, pragniemy jeszcze bardziej włączać rodziców i dzieci do wspólnych działań. Tutaj rodzice mają okazję wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach oraz spotkaniach ze specjalistami. Korzystając z idei naturalnego rodzicielstwa, opartego na nawiązywaniu bliskiej relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem, wspólnego spędzania czasu poprzez działanie Klubu Rodziców w ARTzonie chcemy wzmocnić i pomóc w budowaniu więzi rodzinnych.
Zapraszamy również do grupy Klub Rodziców w ARTzonie na Facebooku.
Obowiązują zapisy przez FORMULARZ ONLINE.
1, 8 IV / 10:00-11:00
Pilates dla mam z dziećmi
Prowadzenie: Barbara Wysoczańska-Grochal
Miejsce: duża sala
Warsztaty mają na celu wsparcie kobiet po ciąży i porodzie w powrocie do pozytywnego odczuwania swojego ciała. Osiąga się to poprzez rozluźnianie, rozciąganie i delikatne wzmacnianie. Zajęcia oparte są na metodzie Pilates w połączeniu z elementami jogi i stretchingu, aby wesprzeć stawy, po obciążeniach związanych z ciążą i noszeniem dzieci.
Na warsztatach skupiamy się nad pracą na prawidłową postawą ciała, odciążaniu kręgosłupa i rozluźnieniu napięć. Wzmacniamy mięśnie core, ale też rozciągamy poszczególne partie mięśni.
SENSORYCZNOŚĆ: sala (sztuczne oświetlenie, lustra, duża przestrzeń), grupa (mała grupa) forma uczestnictwa (aktywne) hałas (obecność dzieci, delikatna muzyka)
2,9 IV/ 10:15-11:00 (gr.1), 11:00-12:00 (gr.2)
MuzykujMY! - warsztaty muzyczne dla rodziców z dziećmi do lat 3,
Prowadzenie: Gabriela Dec
Miejsce: mała sala
1 grupa (10:15-11:00) - rodzice i dzieci w wieku 0-1,5 roku (10 par)
2 grupa (11:00-11:45) - rodzice i dzieci w wieku 1,5-3 lata (10 par)
MuzykujMY! to warsztaty składające się z nauki prostych rytmiczanek, piosenek oraz układów tanecznych, w których aktywny udział biorą wszyscy uczestnicy - dorośli i dzieci. Pojawią się perkusjonalia, zabawy z chustą animacyjną oraz różne niespodzianki i żywy akompaniament ukulele. Zajęcia zawierają elementy metody Gordona, Batti Strauss oraz Pomelody.
SENSORYCZNOŚĆ: sala (sztuczne oświetlenie, lustra), grupa (mała grupa, dobrowolność uczestnictwa) hałas (śpiew, gitara, drobne instrumenty perkusyjne)
3, 10 IV / 10:30-11:30
Joga dla rodziców, opiekunów i opiekunek z dziećmi.
UWAGA! Zajęcia nie są przeznaczone dla kobiet w ciąży
Prowadzenie: Anna Wołos z Miś Jogin
Miejsce: duża sala
Joga dla rodziców/opiekunów z dziećmi to zajęcia wspierające rodziców, którzy w pierwszych latach życia dziecka potrzebują relaksu. Zajęcia zapewniają wsparcie mamom pragnącym wrócić do formy sprzed ciąży, lecz nie chcą rozstawać się z maluchem; wspierają ojców pragnących
aktywnie spędzić czas z dzieckiem i nawiązać z nim więź. Atmosfera zajęć jest bardzo swobodna (rodzic ma czas na kołysanie, karmienie, przewijanie czy masaż swojego malucha). Podczas ćwiczeń dziecko towarzyszy rodzicowi na macie.
Zajęcia prowadzone są w różnych stylach jogi (vinyasa joga, yin joga, joga powięziowa).Ćwiczenia skupiają się na otwarciu klatki piersiowej, prawidłowym ustawieniu sylwetki, wzmocnieniu mięśni (w tym mięśni dna miednicy), rozluźnieniu całego ciała oraz wsparciu zdrowia psychicznego, dzięki stosowaniu technik oddechowych i relaksacyjnych.
Na zajęcia można zabrać swoją matę, przekąski/zabawki oraz kocyk dla dziecka, wodę do picia. Ćwiczymy bez obuwia, w stroju niekrępującym ruchów.
SENSORYCZNOŚĆ: Zajęcia prowadzone są przy dziennym świetle lub przy świetle dostępnym na sali. Muzyka i instrumenty pojawiają się podczas relaksacji.
16 IV/ 10:00-12:00
Mleczne Wsparcie - Fakty i mity karmienia piersią.
Prowadzenie: Magdalena Szaraniec
Miejsce: mała sala
Spotkania w cyklu Mleczne Wsparcie mają charakter grupy wsparcia. To miejsce gdzie młode mamy, a także kobiety oczekujące narodzin swojego dziecka, mogą spotykać się i wymieniać doświadczeniami i wątpliwościami. To miejsce, gdzie słuchamy i rozmawiamy, ale nie oceniamy. Nie krytykujemy decyzji i wyborów, natomiast wspieramy w chwilach słabości, pomagamy znaleźć najlepsze rozwiązania oraz wymieniamy się wartościowymi kontaktami do wspierających specjalistów. Jest to grupa stworzone przez matki dla matek.
SENSORYCZNOŚĆ: sala (sztuczne oświetlenie, lustra), grupa (średnia grupa), forma uczestnictwa (dobrowolność)
17 IV/ 10:30-12:00
Warsztaty z baśniami - opowieści muzyczno-plastyczno ruchowe
Zajęcia dla dzieci powyżej 6 miesiąca
Prowadzenie Krystian Truchalski
Miejsce: mała sala
Zapraszamy rodziców z dziećmi na spotkanie z baśniami świata, pełne przygód, mądrych opowieści, ciekawych zwrotów akcji. Warsztaty to przestrzeń, w której za pomocą słowa, gestu, wzroku, dźwięku, ruchu ciała, tkane są różne opowieści.
Warsztaty z baśniami to interaktywne spotkanie dla rodziców z dziećmi w wieku 0-4 lat, którego celem jest wspieranie naturalnego rozwoju sensomotorycznego najmłodszych poprzez zabawę inspirowaną historyjkami.
SENSORYCZNOŚĆ: sala (sztuczne oświetlenie, lustra, mała przestrzeń), forma uczestnictwa (dobrowolność uczestnictwa), hałas (obecność dzieci, śpiew, ukulele, drobne instrumenty perkusyjne)
23 IV/ 10:00-12:30
Cykl spotkań o empatycznej komunikacji w rodzinie
Temat: Jak słuchać bliskich z empatią? (4 pary uszu w NVC)
Warsztaty pogłębiające wiedzę z zakresu NVC.
Prowadzenie: Justyna Ciahotna
Miejsce: mała sala
Cykl spotkań o empatycznej komunikacji w rodzinie
To przestrzeń dla mam, które chcą budować bliższe, pełne ciepła i wzajemnego zrozumienia relacje – zarówno z dziećmi, jak i z samymi sobą. Na warsztatach poznasz założenia komunikacji empatycznej i doświadczysz, jak ona może wspierać Ciebie w codzienności rodzicielskiej.
W programie dużo praktyki: ćwiczenia w parach, grupach, mini wykłady oraz dzielenie się tym, co ważne u uczestniczek. Tworzymy przestrzeń na wszystkie emocje – niepokój, smutek, złość czy bezradność, wspierając się w bezpiecznej przestrzeni. Tu znajdziesz więcej lekkości, zrozumienia i bliskości w swojej codziennej roli mamy.
SENSORYCZNOŚĆ: sala (sztuczne oświetlenie, lustra), grupa (mała grupa, praca w parach, dobrowolność uczestnictwa),
BIO Prowadzących
Justyna Ciahotna – trenerka komunikacji empatycznej, coach-ka, mama dwójki dzieci. Posiada wykształcenie w Pedagogice i Psychologii oraz ukończone kursy z Porozumienia bez Przemocy (NVC), neuroplastyczności i samowspółczucia. Prowadzi warsztaty z komunikacji empatycznej dla rodziców, nauczycieli i dorosłych, współpracując z organizacjami takimi jak Fundacja Pogłębiarka, Leance i ARTzona. Jako mama dwójki dzieci, rozumie, jak ważne jest znalezienie wewnętrznego spokoju, by z większą uważnością towarzyszyć sobie i innym.
Gabriela Dec - magistra pedagogiki, animatorka społeczno-kulturowa i instrumentalistka. Od kilku lat spełnia się zawodowo jako nauczycielka gry na pianinie, instruktorka zajęć umuzykalniających oraz koordynatorka jednego z krakowskich klubów kultury. Prowadzone przez nią zajęcia skupione są przede wszystkim na swobodnym muzykowaniu z elementami improwizacji i dobrej zabawie z muzyką.
Anna Wołos - założycielka mobilnej szkoły jogi i uważności dla dzieci i dorosłych Miś Jogin. Jej misją jest relaksowanie innych ludzi. Nauczycielka medytacji, mindfulness i jogi multistyle (vinyasa joga, power vinyasa joga, yin joga, joga restoratywna, joga powięziowa, nidra) ,prowadzi zajęcia z jogi dla rodzin, jogi dla kobiet w ciąży i po porodzie. Zajmuje się Tradycyjną Medycyną Chińską oraz choreoterapią. Należy do nauczycieli jogi zrzeszonych w organizacji Yoga Alliance. Prowadzi blog o jodze. Prywatnie mama dwójki maluchów.
Krystian Truchalski - pedagog, opowiadacz/storyteller, muzyk, terapeuta Integracji Sensorycznej oraz muzykoterapeuta. Ukończył studia na kierunku oligofrenopedagogika na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W zawodzie pedagoga specjalnego pracuje od 2008 roku. Jako edukator/animator pracuje od 2017. Studia jak i praca zawodowa uczy go wrażliwości na potrzeby uczestników prowadzonych warsztatów i spotkań z dziećmi, młodzieżą, rodzicami i seniorami. Brał udział m.in w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie, World Storytelling Championship, Ogólnopolski Festiwal Opowieści w Radomiu oraz licznych konferencjach jako prelegent.
Barbara Wysoczańska-Grochal - Absolwentka AWF w Krakowie, była tancerka tańca współczesnego, choreografka, autorka projektów taneczno-ruchowych, instruktorka Pilates ze specjalnością pracy w grupach zwiększonego ryzyka, z niemal 20-letnim doświadczeniem w pracy z ciałem.
Zajęcia dla kobiet w ciąży i po porodzie prowadzi w koncepcji funkcjonalno-medycznej, proponując wyłącznie bezpieczne ćwiczenia dostosowane do potrzeb i możliwości ciała w okresie okołoporodowym. Bardzo dużą wagę przykłada do poprawności wykonywania ćwiczeń oraz do przyjaznej, nieoceniającej atmosfery. Na zajęciach wykorzystuje elementy Pilates, jogi i świadomości ciała, ale przede wszystkim obserwuje grupę i bierze pod uwagę bieżące potrzeby uczestniczek, które jako mama malucha dobrze rozumie. Ukończyła specjalistyczne szkolenie Ekspert od Aktywności Kobiet w Ciąży i po Porodzie, na które złożyły się trzy moduły: Funkcjonalny trening personalny kobiet w ciąży Trening Medyczny w połogu i po porodzie Trening funkcjonalny po porodzie.
Magdalena Szaraniec - mama Natalii i Szymona, certyfikowana doula ze Stowarzyszenia Doula w Polsce, Promotorka Karmienia Piersią. Wspiera kobiety w czasie ciąży, porodu i połogu. Jest studentką położnictwa. Działa w Fundacji Polekont.
KONTAKT:
ARTzona
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 38 98
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
ARTzona:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.
Duża sala: znajduje się na pierwszym piętrze budynku. W budynku nie ma windy. Na piętro prowadzi pochylnia w górę, o dość dużym nachyleniu biegu. Samodzielne pokonanie jej, może być problematyczne dla większości osób poruszających się na wózkach. Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni, niski próg.
Mała sala: znajduje się na poziomie -1. W budynku nie ma windy. Na poziom prowadzi pochylnia w dół, o dość dużym nachyleniu biegu. Samodzielne pokonanie jej, może być problematyczne dla większości osób poruszających się na wózkach. Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Studio muzyczne: znajduje się na poziomie -1. W budynku nie ma windy. Na poziom prowadzi pochylnia w dół, o dość dużym nachyleniu biegu. Samodzielne pokonanie jej, może być problematyczne dla większości osób poruszających się na wózkach. Drzwi do studia mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i wysokich progów. Drzwi do realizatorki i kabiny są zbyt wąskie do przejazdu wózkiem, brak stopni i progów.