Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Zachody
Jest coś magicznego w chwili, kiedy tarcza słońca przekracza próg horyzontu. Jego promienie przechodzą przez grubą warstwę atmosfery, padają pod małym kątem w stosunku do powierzchni ziemi. W świetle tym, fale o mniejszej długości są rozproszone i nie trafiają do oka obserwatora, pozostają głównie te najdłuższe, czyli czerwienie. W ten sposób tworzą „malarskie” kompozycje, które często stanowią inspirację do twórczości.
I to właśnie zachody, oraz samo słońce, stały się motywacją do stworzenia cyklu obrazów. To z jednej strony, fascynacja tonacjami kolorystycznymi, próba artystycznej interpretacji nieba przed nocą. Z drugiej strony fascynacja kultem solarnym. Słońce, które oznacza życie, siły witalne, a także odrodzenie.
Kinga Łapot-Dzierwa - artystka, pedagożka sztuki, edukatorka. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach, kierunku Wychowanie Plastyczne na Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej) w Krakowie. Doktorat i Habilitacja na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swojej pracy zawodowej łączy dwie dyscypliny: sztukę i edukację. Myślą przewodnią jej twórczości artystycznej są słowa Marka Aureliusza: Życie jest w kolorze jaki ma twoja wyobraźnia. Zaznacza, że pierwszym i podstawowym obowiązkiem artysty i artystki jest patrzeć. Patrzeć, widzieć i czuć. Sztuka jest dla niej przestrzenią otwartą, jest świadectwem czasu, specyficznym zapisem zmagań artysty i artystki z tematem i formą. Każdy obraz pełni autorską platformę komunikacji pomiędzy artystą/artystką a odbiorcą / odbiorczynią (widz, widzka/odbiorca/odbiorczyni/uczestnik/ uczestniczka, instytucja sztuki, krytyka, kolekcja prywatna/ publiczna, wydawnictwa i publikacje, dyskusje i opracowania itd.). Każdy nakłada na nią odpowiedzialność artystyczną, estetyczną i społeczną wobec siebie samej oraz wszystkich tych, których zaprasza do jej świata sztuki. Brała udział w ponad 100 prezentacjach artystycznych na całym świecie: Włochy, Hiszpania, USA, Ukraina, Niemcy, Rumunia, Tajlandia, Szwecja, Słowacja, Belgia, Francja, Polska.
Wystawa czynna do 10 kwietnia 2024.
Prace można oglądać do 10 kwietnia 2024.
Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Kobiet. Heroina Bohaterka 2024
Wsparcie finansowe Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Więcej informacji znaleźć można na www.rownosc.krakow.pl.
KONTAKT:
ARTzona
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 38 98
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
ARTzona
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.
Galeria znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do galerii mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Lokalizacja
os. Górali 4, 31-959 Kraków telefon: +48 12 644 38 98 e-mail: artzona@okn.edu.pl