Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Zachody – Kinga Łapot-Dzierwa – wernisaż wystawy
Festiwal Kobiet. Heroina. Bohaterka
CIAŁO
ARTzona Ośrodka Kultury Norwida zaprasza na dziesiątą, jubileuszową, edycję festiwalu kobiet HEROINA. BOHATERKA. Motywem przewodnim festiwalu będzie CIAŁO. Porozmawiamy o tym, jak dbać o siebie w różnych obszarach życia. Jak zadbać o ciało, o rozwój, emocje, zdrowie i przyjemność. Po pierwsze porozmawiamy o profilaktyce nowotworowej wśród kobiet, jak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Pod hasłem #nieczekaj zrealizowałyśmy wspólnie z grupą Babki z Nowej Huty spot promujący świadomość onkologiczną. W spocie chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważne jest to, by też pamiętać o kobietach, które są obok nas, córkach, mamach, babciach, przyjaciółkach i o tym by troszczyć się o siebie nawzajem i przypominać o profilaktyce. Zabierz mamę/babcię/córkę/koleżankę/przyjaciółkę/siostrę na badanie to hasło naszego spotu.
Wyjątkowe gościnie festiwalu będą dzielić się swoimi doświadczeniami i poruszą wiele problemów życia codziennego. W programie festiwalu przewidziano Warsztaty WenDo dla kobiet, czyli warsztaty z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony. WenDo to metoda – opracowana przez kobiety z myślą o kobietach – przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, która łączy samoobronę fizyczną i psychiczną. Przed nami spotkania z psycholożkami i seksuolożkami, które pomogą uczestniczkom lepiej zrozumieć siebie oraz swoją seksualność. Porozmawiamy o ciele, jakie ma potrzeby, jakie skrywa emocje, jak reaguje i jakie daje nam sygnały. Wreszcie pomówimy o akceptacji. Poszukamy wspólnych doświadczeń. Zainspirujemy się, spróbujemy popracować z ciałem podczas zajęć zmetodą Feldenkraisa, w łagodny sposób ucząc odczuwania siebie w ruchu. Na koniec damy ciału przyjemność tworzenia i odkrywania piękna, podczas festiwalu odbędą się także warsztaty kreatywne warsztaty rękodzielnicze oraz wernisaże wystaw.
Serdecznie zapraszamy.
Wsparcie finansowe Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Więcej informacji znaleźć można na www.rownosc.krakow.pl.
Zachody – Kinga Łapot-Dzierwa – wernisaż wystawy
Wstęp wolny
Jest coś magicznego w chwili, kiedy tarcza słońca przekracza próg horyzontu. Jego promienie przechodzą przez grubą warstwę atmosfery, padają pod małym kątem w stosunku do powierzchni ziemi. W świetle tym, fale o mniejszej długości są rozproszone i nie trafiają do oka obserwatora, pozostają głównie te najdłuższe, czyli czerwienie. W ten sposób tworzą „malarskie” kompozycje, które często stanowią inspirację do twórczości.
I to właśnie zachody, oraz samo słońce, stały się motywacją do stworzenia cyklu obrazów. To z jednej strony, fascynacja tonacjami kolorystycznymi, próba artystycznej interpretacji nieba przed nocą. Z drugiej strony fascynacja kultem solarnym. Słońce, które oznacza życie, siły witalne, a także odrodzenie.
Kinga Łapot-Dzierwa - artystka, pedagożka sztuki, edukatorka. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach, kierunku Wychowanie Plastyczne na Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej) w Krakowie. Doktorat i Habilitacja na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swojej pracy zawodowej łączy dwie dyscypliny: sztukę i edukację. Myślą przewodnią jej twórczości artystycznej są słowa Marka Aureliusza: Życie jest w kolorze jaki ma twoja wyobraźnia. Zaznacza, że pierwszym i podstawowym obowiązkiem artysty i artystki jest patrzeć. Patrzeć, widzieć i czuć. Sztuka jest dla niej przestrzenią otwartą, jest świadectwem czasu, specyficznym zapisem zmagań artysty i artystki z tematem i formą. Każdy obraz pełni autorską platformę komunikacji pomiędzy artystą/artystką a odbiorcą / odbiorczynią (widz, widzka/odbiorca/odbiorczyni/uczestnik/ uczestniczka, instytucja sztuki, krytyka, kolekcja prywatna/ publiczna, wydawnictwa i publikacje, dyskusje i opracowania itd.). Każdy nakłada na nią odpowiedzialność artystyczną, estetyczną i społeczną wobec siebie samej oraz wszystkich tych, których zaprasza do jej świata sztuki. Brała udział w ponad 100 prezentacjach artystycznych na całym świecie: Włochy, Hiszpania, USA, Ukraina, Niemcy, Rumunia, Tajlandia, Szwecja, Słowacja, Belgia, Francja, Polska.
Wystawa czynna do 10 kwietnia 2024.
KONTAKT:
ARTzona
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 38 98
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
ARTzona
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.
Galeria znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do galerii mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.