1 - 22 marca 2024 r.
Tytuł: Festiwal Kobiet. HEROINA. BOHATERKA 2024. CIAŁO
Miejsce: ARTzona Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 4, Kraków
Koordynatorka: Katarzyna Szczęśniak, k.szczesniak@okn.edu.pl
Zapraszamy na dziesiątą, jubileuszową, edycję festiwalu kobiet HEROINA. BOHATERKA. Motywem przewodnim festiwalu w 2024 jest CIAŁO. Porozmawiamy o tym, jak dbać o siebie w różnych obszarach życia. Jak zadbać o ciało, o rozwój, emocje, zdrowie i przyjemność. Wyjątkowe gościnie festiwalu będą dzielić się swoimi doświadczeniami i poruszą wiele problemów życia codziennego. W programie festiwalu przewidziano warsztaty WenDo dla kobiet, spotkania z psycholożkami i seksuolożkami, które pomogą uczestniczkom lepiej zrozumieć siebie oraz swoją seksualność, inspirujące spotkania rozwojowe i prozdrowotne, a także zajęcia metodą Feldenkraisa, w łagodny sposób uczącą odczuwania siebie w ruchu. Podczas festiwalu odbędą się także warsztaty kreatywne warsztaty rękodzielnicze, podczas których damy ciału przyjemność tworzenia. Dofinansowanie: Dzielnica XVIII Nowa Huta
Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie formularzy zgłoszeniowych - link do formularzy zapisów dostępne są na stronie www.okn.edu.pl. Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu na warsztaty poinformujemy mailowo. Istnieje możliwość skorzystania z całego programu lub wzięcia udziału w pojedynczych warsztatach.
Koszt udziału w warsztatach 20 zł
*Na spotkanie z Agą Szuścik wstęp wolny
Szczegółowy program:
1 III 2024 / 18.00-20.00
Wrażliwa reakcja układu. Natalia Nowacka. Wernisaż wystawy
Wstęp wolny
2-3 III 2024 / 10.00-16.00
Warsztaty WenDo dla kobiet. Prowadzenie: Ewa Stoecker
(Uwaga! dwa dni warsztatowe, osoby zgłaszające się deklarują udział w obu spotkaniach, nie ma możliwości uczestnictwa w jednym spotkaniu)
Wstęp 20 zł
5 III 2024 / 18.00-21.00
Kobieca seksualność. Prowadzenie: Paulina Łasak-Ponikło
Wstęp 20 zł
7 III 2024/ 18.00-20.00
Ciało jest po Twojej stronie. Warsztat o budowaniu głębokiej, przyjaznej relacji ze swoim ciałem. Prowadzenie: Monika Koruba
Wstęp 20 zł
9 III 2024 / 10.00-15.00
Zajęcia metodą Feldenkraisa dla dorosłych. Prowadzenie: Kamila Wołoszyn-Moroz
Wstęp 20 zł
12 III 2024 / 17.30-19.30
Soma. Warsztaty papiernicze dla ducha i ciała z elementami kolażu i scrapbookingu. Prowadzenie: Agnieszka Pięta-Jadczak
Wstęp 20 zł
15 III 2024 / 17.00-20.00 do 16 III 2024 / 10.00-13.00
Woskiem malowane - obrazy w technice batiku - dwudniowe warsztaty kreatywne dla dorosłych. Prowadzenie: Julia Lachiewicz
(Uwaga! dwa dni warsztatowe, osoby zgłaszające się deklarują udział w obu spotkaniach, nie ma możliwości uczestnictwa w jednym spotkaniu)
Wstęp 20 zł
20 III 2024 / 17.30-20.30
Bliżej ciała. Warsztat o akceptacji tego co jest. O szukaniu oparcia w sobie i staniu po swojej stronie. Prowadzenie: Monika Stachańczyk, Katarzyna Biernat
Wstęp 20 zł
21 III 2024 / 18.00-19.00
Porozmawiajmy o profilaktyce. Żeby ciało uniknęło raka. Spotkanie z Agą Szuścik
Wstęp wolny
22 III 2024 / 18.00-20 00
Zachody. Kinga Łapot-Dzierwa. Wernisaż wystawy
Wstęp wolny
Data: 2 marca 2024 / godz. 17.00
Tytuł: „Do Mołocznej” / spektakl, reż. Paulina Strzoda
Miejsce: Kuźnia Ośrodek Kultury Norwida, os. Złotego Wieku 14, Kraków
Koordynatorka: Paulina Strzoda, p.strzoda@okn.edu.pl
Wykonawcy/Wykonawczynie: Scenariusz i reżyseria: Paulina Strzoda, muzyka: Damian Przygodzki, choreografia: zespół, reżyseria światła: Agata Toporek, video: Piotr Werewka, obsada: Alicja Hudeczek, Karolina Jędrzejko, Patrycja Marszałek, Monika Szydłowiecka.
Partnerzy: Scena Supernova, Teatr Odruchu.
Czas trwania spektaklu: 40 minut. Wstęp wolny,
Opis spektaklu: Spektakl „Do Mołocznej” to przedstawienie dyplomowe Pauliny Strzody, zrealizowane w ramach studiów podyplomowych w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, filia we Wrocławiu. Inspirację spektaklu stanowi powieść Miriam Toews „Głosy kobiet”oraz jeden z odcinków programutelewizyjnego Martyny Wojciechowskiej „Kobieta na krańcu świata”. Spektakl porusza wątki religijne i społeczne. To opowieść o relacji, jaka łączy matkę z córką, konfrontującej dwie różne postawy życiowe. O tradycyjnej i nie tradycyjnej roli kobiety w społeczności menonickiej. O systemie, który jest opresyjny. Spektakl otrzymał Grand Prix 49. Tyskich Spotkań Teatralnych.
Dofinansowanie: Dzielnica XV Mistrzejowice
Data: 8 III 2024 / 18.30
DZIEŃ KOBIET W SFINKSIE/ przedpremierowy pokaz filmu „Do usług Szanownej Pani”
(komedia obyczajowa/romans, reż. Gilles Legardinier, Francja 2023, wyst: John Malkovich, Fanny Ardant, Emilie Dequenne, Philippe Bas)
Miejsce: Kino Sfinks Ośrodek Kultury Norwida, os. Górali 5, Kraków
Koordynatorka: Anna Starewicz, a.starewicz@okn.edu.pl
Czas trwania filmu: 1 godz. 40 min. Bilety: 20 zł/osoba (nie obowiązują zaproszenia i Karty Stałego Widza)
Tradycyjnie w marcu Kino Sfinks zaprasza Panie na specjalny wieczór z okazji Dnia Kobiet. W tym roku w programie znalazł się przedpremierowy pokaz filmu pt. „Do usług Szanownej Pani” w reż. Gilles’a Legardinier’a. Po seansie zapraszamy na losowanie nagród. [fabuła filmu] Andrew Blake osiągnął wiek, w którym niemal wszystkie bliskie mu osoby odeszły lub rozjechały się po świecie. Pod wpływem nagłego impulsu postanawia przekazać stery swojej firmy w ręce zaufanej asystentki i zatrudnić się w charakterze majordomusa we Francji, w rodzinnym kraju swojej zmarłej żony. Na miejscu nikt nie zna jego prawdziwej tożsamości i to mu się podoba. Niestety, kiedy Andrew pojawia się w posiadłości rodziny Beauvillier, nic nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażał… Wdowa Nathalie, jego szefowa, zaskakuje osobliwymi zwyczajami. Z kucharką Odile nie jest łatwo znaleźć wspólny język, biorąc pod uwagę jej wybuchowy charakter i skrywane tajemnice. Młoda gosposia, Manon, wydaje się zagubiona i zrozpaczona. Zarządca majątku, Philippe, mieszkający w głębi parku, z jakiegoś powodu trzyma się na dystans. No i trzeba jeszcze wkraść się w łaski imponującego kocura o imieniu Mefisto. Andrew wie, że nie ma już wyboru. On, który był przekonany, że jego życie dobiega końca, będzie musiał zacząć je od nowa.
Data: 14 III 2024 / 18.00
Tytuł: PERFORMATOR / wernisaż wystawy
Miejsce: Kuźnia Ośrodek Kultury Norwida, os. Złotego Wieku 14, Kraków
Koordynatorka: Agata Miloch, a.miloch@okn.edu.pl
Wstęp wolny.
Wystawa prezentująca portrety kobiet, które przybyły do Krakowa po 24 lutego 2022 r., tuż po pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Spotkały się one dzięki osobom związanym ze Stowarzyszeniem FestivAlt, które zbudowały dla kobiet z Ukrainy bezpieczną przestrzeń dialogu, wsparcia i rozwoju. Ta oddolna inicjatywa osób prywatnych, przerodziła się w bardziej zorganizowany projekt „Pomoc samotnym Seniorkom z Ukrainy przebywającym w Krakowie” finansowanym przez Fundację Kulczyka, w ramach programu „Cześć Dziewczyny”, który trwał od marca do grudnia 2023 roku. Wystawa jest wynikiem wspólnej pracy trzech kobiet Malviny Korzh, Taty Melnik oraz Agaty Miloch. Bohaterkami wystawy, na którą składają się fotografie oraz teksty powstałe w wyniku rozmów i wywiadów, są kobiety z Ukrainy, które spotkały się w Krakowie. Jako nowe krakowianki, budują opowieść tego miasta. Wystawa czynna: 14 III-5 IV2024 r.
Data: 15 marca 2024 / 17.00
Tytuł: SZYTA SZTUKA. Obrazy Józefy Sobór Kruczek
Miejsce: Galeria Huta Sztuki Ośrodka Kultury Norwida, os. Górali 5
Koordynatorka: Barbara Solecka, b.solecka@okn.edu.pl
Wstęp wolny.
W ramach cyklu Artystki w Nowej Hucie Galeria Huta Sztuki zaprasza na wystawę Józefy Sobór Kruczek - artystki, malarki, pedagożki. Od lat 50 -tych XX wieku była związana z dzisiejszym Ośrodkiem Kultury Norwida i z Nową Hutą. Od 1957 r. brała udział w wystawach z cyklu „Plastycy Nowej Huty”. Pracowała artystycznie i społecznie. Tworzyła i zajmowała się artystami i artystkami nieprofesjonalnymi, prowadziła ognisko plastyczne, organizowała, plenery, wystawy. Była współtwórczynią Teatrzyku „Widzimisię”. W swej pracy twórczej realizowała grafiki, oryginalne tkaniny, malowała. Na wystawie zaprezentowane zostaną jej unikatowe szyte obrazy z lat 60. i 70 -tych XX wieku. Te prace złożone ze skrawków materiałów, kolorowych ściegów, złotych nici, tworzą obrazy minionych lat, zachwycają kolorystyką i nowatorską formą.