Zapraszamy na spotkania w Klubie Rodziców w ARTzonie. Dzięki społeczności rodziców skupionych wokół Ośrodka Kultury Norwida poznaliśmy potrzeby i oczekiwania rodziców małych dzieci wobec oferty zajęć instytucji kultury. Słuchamy pomysłów i kierujemy się potrzebami, pragniemy jeszcze bardziej włączać rodziców i dzieci do wspólnych działań. Tutaj rodzice mają okazję wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach oraz spotkaniach ze specjalistami. Korzystając z idei naturalnego rodzicielstwa, opartego na nawiązywaniu bliskiej relacji pomiędzy rodzicami a dzieckiem, wspólnego spędzania czasu poprzez działanie Klubu Rodziców w ARTzonie chcemy wzmocnić i pomóc w budowaniu więzi rodzinnych.
Zapraszamy również do grupy Klub Rodziców w ARTzonie na Facebooku.
Obowiązują zapisy przez formularz online dostępny na stronie www.okn.edu.pl od 26 lutego 2024.
Opłata: 1 zł/warsztat
PROGRAM:
5 III / 10:00-11:30
Dziennik uważności
Prowadzenie: Martyna Lechman
Opis warsztatu:Przed nami kolejne spotkanie z uważnością. Będziemy kontynuować temat dziennika uważności, wykonamy kilka ćwiczeń oraz dokonamy kolejnych wpisów w naszych dziennikach.
Postaramy się przyjrzeć naszym myślom, refleksjom, doświadczeniom, zatrzymać się w nich i część z nich przelać na papier. Będziemy pracować w rytmie slow, z czułością dla siebie i pojawiających się myśli, bez oceniania i cenzurowania. Będzie to wspaniały wstęp do praktyki prowadzenia dziennika uważności.
Zapraszamy zarówno osoby, które uczestniczyły w poprzednich zajęciach, jak i każdą nową osobę, która chciałaby dowiedzieć się czegoś o uważności.
Osoby, które posiadają swój własny dziennik uważności (zrobiony w ramach poprzednich zajęć) mogą zabrać go ze sobą. Osoby, które po raz pierwszy będą uczestniczyć w zajęciach mogą opcjonalnie wziąć ze sobą czysty zeszyt. Ale na spokojnie, na miejscu każdy będzie mógł skorzystać z kartek i długopisów.
Najważniejsza jest wasza obecność i skorzystanie z chwili zwolnienia.
Martyna Lechman, autorka dramatów, adaptacji i scenariuszy teatralnych do spektakli dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży w teatrach w całej Polsce, a także tłumaczka literatury głównie dramatycznej. Od ośmiu lat prowadzi zajęcia kreatywnego pisania oraz teatralne. Prywatnie fascynatka jogi, życia w trybie slow oraz szeroko pojętej uważności.
6, 20 III / 10.00-10.45 (gr.1), 11.00-12.00 (gr.2)
MuzykujMY! - warsztaty muzyczne dla rodziców, opiekunów i opiekunek z dziećmi do lat 3,
prowadzenie Gabriela Dec.
1 grupa (10:00-10:45) - rodzice i dzieci w wieku 0-1,5 roku (10 par)
2 grupa (11:00-11:45) - rodzice i dzieci w wieku 1,5-3 lata (10 par)
Opis warsztatu: MuzykujMY! to warsztaty składające się z nauki prostych rytmiczanek, piosenek oraz układów tanecznych, w których aktywny udział biorą wszyscy uczestnicy - dorośli i dzieci. Pojawią się perkusjonalia, zabawy z chustą animacyjną oraz różne niespodzianki i żywy akompaniament ukulele. Zajęcia zawierają elementy metody Gordona, Batti Strauss oraz Pomelody.
Gabriela Dec - magistra pedagogiki, animatorka społeczno-kulturowa i instrumentalistka. Od kilku lat spełnia się zawodowo jako nauczycielka gry na pianinie, instruktorka zajęć umuzykalniających oraz koordynatorka jednego z krakowskich klubów kultury. Prowadzone przez nią zajęcia skupione są przede wszystkim na swobodnym muzykowaniu z elementami improwizacji i dobrej zabawie z muzyką
7, 14, 21, 28 III / 10.30-11.30
Joga dla rodziców, opiekunów i opiekunek z dziećmi,
prowadzenie: Anna Wołos z Miś Jogin
Ania Wołos - nauczycielka jogi i mindfulness w mobilnej szkole jogi i uważności dla dzieci i dorosłych - Miś Jogin. Prowadzi zajęcia z jogi dla dzieci, w tym jogę rodzinną, dla mam z bobasami i dla kobiet w ciąży, a także jogę dla dorosłych, szczególnie dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na macie, jogę dla seniorów oraz jogę zdrowego kręgosłupa. Ukończyła znany na całym świecie kurs RYT 200 Vinyasa w Up Dog Yoga Education School i należy do zrzeszenia nauczycieli jogi wYoga Alliance.
8, 15, 22 III / 10:00-11:00 (gr. 1) 11:15-12:15 (2 gr)
Zabawy podłogowe dla najmłodszych
Prowadzenie Maciej Kampa, mgr fizjoterapii, Dyplomowany Terapeuta PNF, Watsu Practicioner
gr. 1: wiek: 3-7 miesiąca, dzieci niesiedząca, gr. 2: wiek: 7,5-10 miesiąca, dzieci niechodzące
Opis: W czasie, kiedy mamy dostęp do najróżniejszych zabawek, niezliczonej ilości zajęć stymulujących i rozwijających naszych najmłodszych, często zapominamy, że w każdym domu mamy do dyspozycji zwykłą-niezwykłą przestrzeń. Przestrzeń podłogi, która może być wykorzystana przy niezliczonej ilości zabaw, a przede wszystkim może być miejscem, w którym nasze dziecko odkrywa swoje możliwości ruchowe oraz bezpieczne przemieszczanie się. Tą podłogową sprawność warto nabywać wspólnie. Da nam to ogromną satysfakcję z obserwacji postępów, podejmowanych wyzwań, zdobywanych nowych umiejętności naszych pociech.
12 III / 10:30-12:30
Dobre (przy)wiązanie - warsztaty wiązania chust z przodu (dla osób spodziewających się dziecka, dla rodziców, opiekunów i opiekunek dzieci do 5 miesiąca życia)
Opis: Kilkumetrowy barwny pas materiału służy nie tylko do przytwierdzenia dziecka do opiekuna w taki sposób, żeby uwolnić ręce. Chusta dba o wygodę, zdrowy kręgosłup i dobre samopoczucie noszonego i noszącego. Chusta pomaga w tworzeniu dobrej więzi. Zapraszamy do wspólnej nauki wiązania – nauczymy się, jak zrobić to sprawnie i dobrze! Na warsztaty zapraszamy rodziców z maluchami od 5. miesiąca życia.
Prowadzenie: Wanda Hałuniewicz, certyfikowana doradczyni noszenia ClauWi.
13, 27 III/ 10:00-12:30
Komunikacja empatyczna dla rodziców opiekunów i opiekunek dzieci
Prowadzenie: Justyna Ciahotna
Język ma wielką moc. Słowa mogą blokować kontakt, a nawet zaogniać konflikty. Z drugiej strony mają także moc budowania empatii, porozumienia, bliskości oraz inspirują do współdziałania.
Zapraszam Was ciepło na cykl dwóch spotkań w nurcie komunikacji empatycznej (opartej na Porozumieniu bez przemocy - NVC) . Podczas tych warsztatów przyjrzymy się temu:
- co blokuje, a co otwiera kontakt z innymi,
- jak można komunikować się w rodzinie, aby było to budujące szacunek i relacje,
- jak można zapraszać dzieci i partnera / partnerkę do współdziałania,
- jak uważnie słuchać siebie nawzajem uchem empatii.
Warsztaty są możliwością rozwoju swoich rodzicielskich kompetencji, wzmocnienia bliskich relacji w rodzinie, poznania modelu 4 kroków wg Porozumienia bez przemocy oraz dają możliwość wzajemnej wymiany i inspiracji z innymi rodzicami.
Prowadząca: Justyna Ciahotna - Jestem trenerką komunikacji empatycznej. Wspieram w drodze do dobrostanu i budowaniu relacji ze sobą i innymi opartej na uważności, empatii i czułości. Jestem absolwentką studiów z zakresu Pedagogiki, Psychologii i HR oraz Szkoły Trenerów. Odbyłam 50 dni szkoleniowych z certyfikowanymi trenerami Porozumienia bez Przemocy i stale się rozwijam. Ukończyłam certyfikowany kurs Uważne Samowspółczucie. Prowadzę warsztaty oparte na Porozumieniu bez Przemocy i grupy empatii dla osób dorosłych, w tym rodziców, a także dla nauczycieli. Współtworzę również organizację turkusową Leance. Prywatnie, jestem mężatką i mamą dwójki dzieci. To właśnie macierzyństwo zainspirowało mnie do głębszego wejrzenia w siebie.
Strona na FB: Justyna Ciahotna - Swoimi ścieżkami
14 III / 17:30-19:30
Album na zdjęcia - warsztaty papiernicze dla rodziców
Prowadzenie Agnieszka Pięta-Jadczak
(max. 10 osób)
UWAGA! Warsztaty dla rodziców / opiekunów i opiekunek dzieci do lat 3 / osób spodziewających się dziecka. Ze względu na specyfikę warsztatu, prosimy aby w warsztacie uczestniczyły tylko osoby dorosłe.
Opis: Wspólnie stworzymy album na sprężynie o formacie A5 z 20-stoma kartami. Użyjemy papieru w pięknym, brązowym odcieniu i bardzo wysokiej gramaturze typu craft. Warsztat będzie obejmował dziurkowanie kart na bindownicy oraz podstawy introligatorstwa: oprawianie okładek w tkaninę bawełnianą oraz zastosowanie wyklejki.
Prowadzenie: Agnieszka Pięta-Jadczak— pomysłodawczyni i koordynatorka Otwartej Pracowni Papierniczej oraz Kółka Graficznego w ARTzonie Ośrodka Kultury Norwida, absolwentka edytorstwa i komunikacji medialnej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Studiowała także porównawcze studia cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada dyplom ukończenia kursu kompetencji ogólnych w technice rękodzieła jakim jest papier czerpany i sitodruk, który uprawnia do prowadzenia własnej pracowni rękodzielniczej. Od pięciu lat prowadzi autorski projekt papierniczo-wydawniczy TakSięSkłada. Laureatka konkursu graficznego ,,Visión de Ilustración" (Meksyk). Absolwentka kursu projektowego Kopublikacja (organizatorzy: Pillcrow, Galeria Dizajn BWA Wrocław i Międzynarodowy Festiwal Opowiadania). Absolwentka licznych kursów, warsztatów i szkoleń z zakresu papiernictwa, introligatorstwa oraz projektowania.
Kontakt
Julia Lachiewicz
Młodsza specjalistka ds. edukacji kulturowej
Koordynatorka Klubu rodziców w ARTzonie
ARTzona
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel.: +48 12 644 38 98 w.35