Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Rozbicie
Historia witraży sięga państwa Franków i końca IX wieku. Na ten wiek datowane są najstarsze zachowane dzieła. Niewielkie szybki stosowane w produkcji witraży były wydmuchiwane z masy szklanej i barwione tlenkami metali. Sposób wytwarzania przetrwał w niezmienionej formie aż do XIV wieku. Prawdziwy rozkwit sztuki tworzenia witraży to okres gotyku. Wysokie okna dawały dostęp do światła i przestrzeń dla witraży.
W XVIII wieku nadszedł kres popularności witraży w formie znanej z okresu średniowiecza. Sztuka tworzenia witraży powróciła do łask w drugiej połowie XIX wieku, gdy udało się odtworzyć oryginalny, średniowieczny przepis wytwarzania szkła.
Współcześnie witraż to już element kultury masowej i chyba najpopularniejsza technika tworzenia szkła artystycznego. Co niezwykłe ich proces powstawania – łączenia szklanych elementów wciąż od wieków jest taki sam. Nie są już związane tylko ze sztuką sakralną. Są efektownym elementem dekoracyjnym wnętrz. Fenomenem tej sztuki jest to że „żyją” gdy przenika je światło, fascynują grą kolorów i rysunku.
Wystawy witraży można oglądać sporadycznie. Specyficzne materiały i odpowiedni warsztat, a przede wszystkim czasochłonność procesu powstawania powodują, że nie jest to technika popularna, łatwo dostępna dla wszystkich twórców. To tylko kilka powodów by zobaczyć wystawę prezentującą kilkanaście prac młodych artystów - studentów II roku Kierunku Malarstwo z pracowni Malarstwa Architektonicznego Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wystawę uświetnią również profesjonalne witraże przygotowane przez Pracownię Witraży i Szkła Ryszarda Łobody z Krakowa dzięki pomocy której mogły powstać prezentowane prace i ta niecodzienna wystawa.
Praca reprezentująca wystawę - Marcelina Gagałuszko.
Wystawa czynna w dniach 26 kwietnia 2024 - 13 maja 2024
Wstęp wolny.
Wernisaż wystawy odbędzie się 26 kwietnia o godz 18:00.
Partnerzy wystawy:
Instytut Malarstwa i Edukacji Artystycznej UKEN
Pracownia Witraży i Szkła Ryszard Łoboda
KONTAKT:
ARTzona
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 38 98
Informacje o dostępności:
ARTzona:
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.
Galeria znajduje się na parterze budynku (poziom zero). Drzwi do galerii mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Lokalizacja
os. Górali 4, 31-959 Kraków telefon: +48 12 644 38 98 e-mail: artzona@okn.edu.pl