Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Zajęcia metodą Feldenkraisa dla dorosłych – prowadzenie Kamila Wołoszyn-Moroz
Festiwal Kobiet. Heroina. Bohaterka
CIAŁO
ARTzona Ośrodka Kultury Norwida zaprasza na dziesiątą, jubileuszową, edycję festiwalu kobiet HEROINA. BOHATERKA. Motywem przewodnim festiwalu będzie CIAŁO. Porozmawiamy o tym, jak dbać o siebie w różnych obszarach życia. Jak zadbać o ciało, o rozwój, emocje, zdrowie i przyjemność. Po pierwsze porozmawiamy o profilaktyce nowotworowej wśród kobiet, jak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Pod hasłem #nieczekaj zrealizowałyśmy wspólnie z grupą Babki z Nowej Huty spot promujący świadomość onkologiczną. W spocie chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważne jest to, by też pamiętać o kobietach, które są obok nas, córkach, mamach, babciach, przyjaciółkach i o tym by troszczyć się o siebie nawzajem i przypominać o profilaktyce. Zabierz mamę/babcię/córkę/koleżankę/przyjaciółkę/siostrę na badanie to hasło naszego spotu.
Wyjątkowe gościnie festiwalu będą dzielić się swoimi doświadczeniami i poruszą wiele problemów życia codziennego. W programie festiwalu przewidziano Warsztaty WenDo dla kobiet, czyli warsztaty z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony. WenDo to metoda – opracowana przez kobiety z myślą o kobietach – przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, która łączy samoobronę fizyczną i psychiczną. Przed nami spotkania z psycholożkami i seksuolożkami, które pomogą uczestniczkom lepiej zrozumieć siebie oraz swoją seksualność. Porozmawiamy o ciele, jakie ma potrzeby, jakie skrywa emocje, jak reaguje i jakie daje nam sygnały. Wreszcie pomówimy o akceptacji. Poszukamy wspólnych doświadczeń. Zainspirujemy się, spróbujemy popracować z ciałem podczas zajęć zmetodą Feldenkraisa, w łagodny sposób ucząc odczuwania siebie w ruchu. Na koniec damy ciału przyjemność tworzenia i odkrywania piękna, podczas festiwalu odbędą się także warsztaty kreatywne warsztaty rękodzielnicze oraz wernisaże wystaw.
Serdecznie zapraszamy.
Wsparcie finansowe Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Więcej informacji znaleźć można na www.rownosc.krakow.pl.
Zajęcia metodą Feldenkraisa dla dorosłych – prowadzenie Kamila Wołoszyn-Moroz
BRAK WOLNYCH MIEJSC
Wstęp 20 zł
Metoda Feldenkraisa to łagodny sposób uczenia się odczuwania siebie w ruchu. Wnosi pogłębioną samoświadomość, świadomość tego, jaki i jaka jestem i jak się poruszam. Podstawą lepszego rozumienia siebie i odczuwania jest uważność, łagodność i wyrozumiałość. Uczeń bawi się ruchem, eksploruje nowe sposoby przemieszczania się poszczególnych partii ciała. Za uważną eksploracją ruchową idzie poluzowanie spiętych partii mięśniowych, głęboka relaksacja, uwolnienie oddechu w całym ciele i zaktywizowanie uśpionych partii mięśniowych, potrzebnych nam do codziennego, swobodnego funkcjonowania.
W trakcie warsztatów zrobimy 4 lekcje ruchowe Świadomości Poprzez Ruch. Dwie lekcje dotyczyć będą mikroruchów. Spróbujemy poprzez ruchy głowy poluzować odcinek szyjny kręgosłupa oraz przynieść ulgę ostatniemu odcinkowi kręgosłupa i potylicy poprzez ruchy gałek ocznych. Odprężone oczy zmieniają napięcie mięśniowe twarzy. Ich mobilność pozwala zaangażować oczy do ruchów globalnych, które stają się dzięki temu bardziej płynne. Jedna lekcja będzie pochodzić z repertuaru ruchów niemowlęcych. Zaobserwujemy jak nasze ciało w niesamowity sposób się przed-organizuje, żeby wykonać mikroruch unoszenia głowy na brzuchu. Zaktywizujemy również miednicę i ramię w pozycji na boku i zobaczymy jak ruchy te zwiększają przestrzenie w obręczy barkowej i klatce piersiowej i aktywizują głębokie mięśnie miednicy. Ostatnia lekcja dotyczyć będzie ruchów wygięcia na całej długości kręgosłupa, od kości ogonowej aż po odcinek szyjny.
Kamila Wołoszyn-Moroz - licencjonowana nauczycielka Metody Feldenkraisa i Child'Space, pracująca od 2011 roku z dorosłymi, dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami, ludźmi różnych zawodów: muzykami, aktorami, fizjoterapeutami. Szczegółowe informacje: www.studiometodyfeldenkraisa.pl https://www.facebook.com/metodafeldenkraisa
KONTAKT:
ARTzona
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 38 98
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
ARTzona
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.
Duża sala: znajduje się na pierwszym piętrze budynku. W budynku nie ma windy. Na piętro prowadzi pochylnia w górę, o dość dużym nachyleniu biegu. Samodzielne pokonanie jej, może być problematyczne dla większości osób poruszających się na wózkach. Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni, niski próg.
Lokalizacja
os. Górali 4, 31-959 Kraków telefon: +48 12 644 38 98 e-mail: artzona@okn.edu.pl