Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Warsztaty WenDo dla kobiet – prowadzenie Ewa Stoecker
Festiwal Kobiet. Heroina. Bohaterka
CIAŁO
ARTzona Ośrodka Kultury Norwida zaprasza na dziesiątą, jubileuszową, edycję festiwalu kobiet HEROINA. BOHATERKA. Motywem przewodnim festiwalu będzie CIAŁO. Porozmawiamy o tym, jak dbać o siebie w różnych obszarach życia. Jak zadbać o ciało, o rozwój, emocje, zdrowie i przyjemność. Po pierwsze porozmawiamy o profilaktyce nowotworowej wśród kobiet, jak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Pod hasłem #nieczekaj zrealizowałyśmy wspólnie z grupą Babki z Nowej Huty spot promujący świadomość onkologiczną. W spocie chcemy zwrócić uwagę na to, jak ważne jest to, by też pamiętać o kobietach, które są obok nas, córkach, mamach, babciach, przyjaciółkach i o tym by troszczyć się o siebie nawzajem i przypominać o profilaktyce. Zabierz mamę/babcię/córkę/koleżankę/przyjaciółkę/siostrę na badanie to hasło naszego spotu.
Wyjątkowe gościnie festiwalu będą dzielić się swoimi doświadczeniami i poruszą wiele problemów życia codziennego. W programie festiwalu przewidziano Warsztaty WenDo dla kobiet, czyli warsztaty z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony. WenDo to metoda – opracowana przez kobiety z myślą o kobietach – przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, która łączy samoobronę fizyczną i psychiczną. Przed nami spotkania z psycholożkami i seksuolożkami, które pomogą uczestniczkom lepiej zrozumieć siebie oraz swoją seksualność. Porozmawiamy o ciele, jakie ma potrzeby, jakie skrywa emocje, jak reaguje i jakie daje nam sygnały. Wreszcie pomówimy o akceptacji. Poszukamy wspólnych doświadczeń. Zainspirujemy się, spróbujemy popracować z ciałem podczas zajęć zmetodą Feldenkraisa, w łagodny sposób ucząc odczuwania siebie w ruchu. Na koniec damy ciału przyjemność tworzenia i odkrywania piękna, podczas festiwalu odbędą się także warsztaty kreatywne warsztaty rękodzielnicze oraz wernisaże wystaw.
Serdecznie zapraszamy.
Wsparcie finansowe Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta.
Wydarzenie odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Więcej informacji znaleźć można na www.rownosc.krakow.pl.
Warsztaty WenDo dla kobiet – prowadzenie Ewa Stoecker
BRAK WOLNYCH MIEJSC
Ze względu na duże zainteresowanie na ten moment zgłoszenia przyjmujemy jedynie na listę rezerwową. Jeśli zwolni się nam miejsce/miejsca - poinformujemy Państwa o tym w wiadomości mailowej.
(Uwaga! dwa dni warsztatowe, osoby zgłaszające się deklarują udział w obu spotkaniach, nie ma możliwości uczestnictwa w jednym spotkaniu)
Wstęp 20 zł
W ramach festiwalu Kobiet Heroina. Bohaterka zapraszamy do udziału w warsztacie z budowania pewności siebie, asertywności i samoobrony WenDo, czyli opracowanej przez kobiety dla kobiet metody przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji, łączącej samoobronę fizyczną i psychiczną.
WEŹ UDZIAŁ W WENDO, jeśli chcesz poczuć moc i odzyskać dostęp do własnej siły, uwolnić swój oddech i głos, wyraźniej dostrzec swoje możliwości i zasoby, odzyskać poczucie sprawczości.
WEŹ UDZIAŁ W WENDO, jeśli chcesz przestać czuć się bezradną i bezbronną wobec ataków słownych i fizycznych w miejscach publicznych, na ulicy, w pracy, w domu.
WEŹ UDZIAŁ W WENDO, nie potrzebujesz do tego siły, ani nadzwyczajnej sprawności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić.
Dzięki udziałowi w warsztacie podniesiesz swoje umiejętności w zakresie:
- skutecznej, spójnej i asertywnej komunikacji,
- podejmowania decyzji,
- rozpoznawania sytuacji przekraczania granic,
- asertywnego reagowania na sytuacje przekraczania granic, dyskryminację i przemoc,
- samoobrony fizycznej w sytuacjach ataku/napaści.
Czym jest WenDo?
WenDo to w polskim tłumaczeniu „Droga Kobiet". Od „zwykłej" samoobrony WenDo różni się między innymi tym, że bardzo duże znaczenie przywiązuje do wzmacniania umiejętności związanych z asertywną komunikacją. WenDo nie jest sztuką walki ani metodą terapeutyczną. W kontekście społeczno-politycznym WenDo uwrażliwia i pomaga identyfikować przypadki dyskryminacji i przemocy ze względu na płeć, kolor skóry, niepełnosprawność, orientację psychoseksualną i inne. Daje możliwość przyjrzenia się własnej socjalizacji, narzuconym społecznie normom i rolom oraz własnym wyobrażeniom na ich temat.
Metody pracy:
W czasie zajęć stosowane są ćwiczenia symulacyjne, dyskusje w małych grupach i plenarne, praca z oddechem i głosem, elementy psychodramy. W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki.
Liczba dostępnych miejsc: 12
W przypadku większej liczby zgłoszeń, pierwszeństwo będą miały osoby, które nie były jeszcze na WenDo. Warsztat jest planowany jako całość, dlatego nie jest możliwa obecność tylko na jego części.
Ewa Stoecker – psycholożka, badaczka, certyfikowana trenerka antydyskryminacyjna, trenerka WenDo (metody asertywności i samoobrony dla kobiet i osób socjalizowanych do tej roli), ekspertka związana z edukacją na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji. Członkini-założycielka stowarzyszeń: Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA) i Ekspedycja w głąb Kultury (EIC). Realizatorka działań edukacyjnych, badań społecznych i ewaluacyjnych a także autorka materiałów edukacyjnych związanych z równym traktowaniem, przeciwdziałaniem dyskryminacji oraz procesami uczenia się i rozwoju (dla podmiotów publicznych, prywatnych i NGO m.in. Fundacji Greenpeace Polska, Kampanii Przeciw Homofobii, Stowarzyszenia Lambda Warszawa, Fundacji dla Polski, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Krakowa, Ogólnopolskiej Sieci Organizacji Streetworkerskich OSOS, Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, Uniwersytetu Jagiellońskiego).
Od ponad 15 lat prowadzi działania edukacyjne i szkolenia antydyskryminacyjne dla młodzieży i dorosłych. Od kilku lat realizuje też działania antydyskryminacyjne i interwencyjne w obszarze przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy. Na co dzień pracuje w Dziale ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie zajmuje się przeciwdziałaniem dyskryminacji i przemocy. W ramach Szkoły Doktorskiej na APS im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą politykom antydyskryminacyjnym na uczelniach w Polsce.
KONTAKT:
ARTzona
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 4, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 38 98
INFORMACJE DOTYCZĄCE DOSTĘPNOŚCI
ARTzona
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej: tramwajowy o nazwie Teatr Ludowy, autobusowe o nazwach Teatr Ludowy oraz Żeromskiego.
Przed wejściem głównym do budynku znajduje się ogólnodostępny parking. W najbliższym sąsiedztwie budynku brak miejsca parkingowego dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami.
Wejście główne dostępne bezpośrednio z poziomu chodnika, drzwi o odpowiedniej szerokości do przejazdu wózkiem, brak stopni, niewysoki próg.
Mała sala: znajduje się na poziomie -1. W budynku nie ma windy. Na poziom prowadzi pochylnia w dół, o dość dużym nachyleniu biegu. Samodzielne pokonanie jej, może być problematyczne dla większości osób poruszających się na wózkach. Drzwi do sali mają odpowiednią szerokość do przejazdu wózkiem, brak stopni i progu.
Lokalizacja
os. Górali 4, 31-959 Kraków telefon: +48 12 644 38 98 e-mail: artzona@okn.edu.pl