9-15 kwietnia 2018
NATURALNIE RODZINNIE 2018
Jesteś w dziale Imprezy cykliczne
Naturalnie Rodzinnie
9-15 kwietnia 2018
 
ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, Kraków
 
 
 
ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza wszystkich rodziców i ich dzieci na cykl bezpłatnych spotkań, które zostały zorganizowane z okazji wydarzenia Naturalnie Rodzinnie. Piąta edycja wydarzenia trwać będzie od 9-15 kwietnia 2018r. W ramach wydarzenia w rodzice małych dzieci, opiekunowie i rodzice oczekujący dziecka mieli okazję uczestniczyć w cyklu spotkań, warsztatów, wydarzeń promujących ideę rodzicielstwa bliskości. Przed nami kilkanaście warsztatów, wydarzeń i spotkań, które wzbogacą rodziców o wiedzę dotyczącą najnowszych, ekologicznych trendów w rodzicielstwie. Grafik mamy wypełniony po brzegi. Nie zapomnieliśmy ani o rodzicach, ani o najmłodszych – na każdego, niezależnie od wieku, czeka mnóstwo atrakcji. Nie zabraknie spotkań ogólnorozwojowych dla dzieci i niemowląt, spotkań z doradczynią laktacyjną, psychologami oraz ekowarsztatów. Nie sposób wymienić wszystkiego. Finałem Tygodnia Naturalnie Rodzinnie w nowohuckiej ARTzonie będzie najbardziej zamotany festiwal w Krakowie - UTkano FEST 2018.
 
Warsztaty i spotkania są BEZPŁATNE.
Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy:
 
Naturalnie Rodzinnie: Katarzyna Szczęśniak, k.szczesniak@okn.edu.pl
UTkano FEST 2018: Paulina Maciaszek, p.maciaszek@okn.edu.pl
 
HARMONOGRAM 9-13 kwietnia 2018
 
Poniedziałek 09.04.2018
9.30-10.30 // UWAGA! BRAK MIEJSC na warsztat. Istnieje możliwość zapisania się na listę rezerwową, proszę w mailu podać kontakt telefoniczny.
Rozwój mowy dziecka (poszczególne etapy, jak stymulować mowę dziecka, elementy karmienia dzieci), prowadzenie Monika Cabała
 
11.30-13.00 // UWAGA! BRAK MIEJSC na warsztat. Istnieje możliwość zapisania się na listę rezerwową, proszę w mailu podać kontakt telefoniczny.
Jak łagodnie, w poczuciu rodzicielstwa bliskości, nauczyć dziecko spać? Spotkanie dla rodziców i opiekunów dzieci od. 4 m-ca życia do 3 r. ż., prowadzenie Sylwia Latała / SpokojnySenDziecka.pl
 
13.30-15.00 // Jak zadbać o bezpieczeństwo snu dziecka w pierwszym okresie życia i co można zrobić na tym etapie, by problemy ze snem zminimalizować lub ich w przyszłości uniknąć?(dla kobiet w ciąży oraz rodziców i opiekunów dzieci do 3 m-ca życia), prowadzenie Sylwia Latała / SpokojnySenDziecka.pl
 
16.30-19.30 // Wzorce Kobiecości. W poszukiwaniu swojego archetypu, prowadzenie Wioletta Szuba-Franczak, Ismena Ładecka / Fundacja Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek
 
Opis warsztatu:
Fundacja Kurdybanek zaprasza kobiety na warsztaty rozwojowe pt. „Wzory kobiecości”. Celem warsztatu, który dla Was przygotowałyśmy, jest  stworzenie przestrzeni na przyjrzenie się sobie, swoim potrzebom, potencjałowi, spojrzenie na różne aspekty swojej kobiecości, na jej różne wzory i archetypy.
Warsztat ten ma charakter rozwojowy, nie terapeutyczny. Będziemy pracować warsztatowo w atmosferze otwartości, bez oceniania, z szacunkiem dla siebie nawzajem. Będzie to spotkanie w kręgu kobiet.

Dla kogo jest ten warsztat?Dla kobiet, które poszukują odpo wiedzi na poniższe pytania: Kim jestem, jakie są moje potrzeby? Które spośród wielu wzorów i archetypów kobiecości dostępne w naszej kulturze są Ci najbliższe?
Czym jest kobiecość? Jaka jest moja kobiecość? Jakie role społeczne i powinności realizuję? Czy, realizując je, pozostaję ze sobą w zgodzie?  Dlaczego dokonuję takich wyborów, a nie innych? Czy są one zgodne z moimi potrzebami, czy oczekiwaniami innych?
Jakimi narzędziami będziemy pracować?  Drama - technika teatralna uruchamiająca ciało i emocje, która poprzez wchodzenie w role pozwala lepiej zrozumieć motywacje swojego i czyjegoś działania.
Co weźmiesz ze sobą z tego warsztatu?  Zyskasz większą świadomość samej siebie, akceptację różnych aspektów swojej osobowości, radość i inspirację ze spotkania z innymi kobietami,.

Prowadzące:
Wioletta Szuba-Franczak - pedagożka, arteterapeutka, trenerka dramy, prowadzi warsztaty teatralne i dramowe dla dzieci i młodzieży, szkolenia zawodowe oraz warsztaty rozwojowe dla dorosłych. Zafascynowana ludzką psychiką, pasjonatka rozwoju osobistego, poszukująca mądrości w baśniach, mitach, dialogach i spotkaniach z ludźmi.
Ismena Ładecka - trener, psycholog. Jej pasją jest praca z grupą, wykorzystywanie jej dynamiki i potencjału edukacyjnego. Od 2008 roku prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży (w obszarach m.in. integracji grupy, radzenia sobie z emocjami, komunikacji, asertywności, radzenia sobie ze stresem, metod szybkiej nauki oraz szeroko pojętej twórczości), a także szkolenia miękkie dla dorosłych. Oprócz psychologii, interesuje się grami fabularnymi i symulacyjnymi, literaturą fantastyczną, oraz tańczy tango argentyńskie.
 
 
Wtorek 10.04.2018
11.00-12.00 // UWAGA! BRAK MIEJSC na warsztat. Istnieje możliwość zapisania się na listę rezerwową, proszę w mailu podać kontakt telefoniczny.
Masaż Shantala (dla dzieci do 8 m-ca życia), prowadzenie Paulina Łasak-Ponikło / Szkoła Rodzenia Groszki
Opis warsztatu:
Masaż Shantala to indyjska technika masowania niemowląt i dzieci przez najbliższych opiekunów. Obejmuje całe ciało, masaż kończy się gimnastyką.

Korzyści z wykonywania masażów:

  • budują więź z rodzicem
  • podnoszą poczucie bezpieczeństwa
  • wpływają na uregulowanie snu
  • poprawiają trawienia (profilaktyka kolki)
  • podnoszą świadomość własnego ciała i jego granic u dziecka (masowane dzieci szybciej dowiadują się, że mają nóżkę)
  • podnoszą odporność, stymulują układ hormonalny
  • stymulacja każdej części ciała wpływa na przygotowanie do podjęcia odpowiedniej roli, m.in: masaż okolic ust przygotowuje do jedzenia łyżeczką i mówienia, masaż paluszków stymuluje do wszelkich czynności manualnych i pisania.

Na zajęcia prosimy przynieść duży ręcznik oraz oliwkę dla dziecka.
Paulina Łasak-Ponikło - certyfikowana przez Polską Szkołę Masażu Shantala instruktorka masażu Shantala, instruktorka szkoły rodzenia.

 
12.30-14.30 // Mleczne wsparcie – temat: karmienie a rozszerzanie diety dziecka, prowadzenie Kinga Pukowska, Magdalena Szaraniec / Fundacja Polekont – Istota Przywiązania
 
17.00-19.00 // Lęki dziecięce. Jak wspierać dzieci w radzeniu sobie z nimi, prowadzenie Ilona Dąbrowa / Psycholog na macierzyńskim
 
Opis warsztatu:
W trakcie spotkania uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się lękom przeżywanym przez swoje dzieci. Poszukają przyczyn lęków oraz potrzeb, które za nimi stoją. Dowiedzą się co pomaga oraz co nie pomaga dzieciom wtedy, kiedy się boją. Poznają strategie, z których będą mogli skorzystać w konkretnych sytuacjach.
 
Środa 11.04.2018
09.30-10.30 // UWAGA! BRAK MIEJSC na warsztat. Istnieje możliwość zapisania się na listę rezerwową, proszę w mailu podać kontakt telefoniczny.
Twórcze harce (dla dzieci od 10 m-ca życia do 2 r. ż) prowadzenie Anna Widzyk-Kampa / Manula
Opis warsztatu:
Twórcze spotkania dla młodych mam i małych dzieci (od 10 miesiąca życia)
To spotkania aktywizujące młode mamy i małe dzieci, na których współdziałamy, by wspierać harmonijny rozwój. Eksperymentujemy i doświadczamy wszystkimi zmysłami. Pobudzamy małą (sprawność ruchowa dłoni) i dużą (ogólna sprawność fizyczna) motorykę.
 
11.00-13.00 // Błękitny poród. Twoje świadome przygotowanie do narodzin dziecka, prowadzenie Beata Meinguer-Jedlińska / Beata Meinguer Hipno-Doula
 
Opis warsztatu :
Każda kobieta pragnie tego, co najlepsze dla swojego dziecka. Bez wątpienia poród drogami natury jest pod wieloma względami najlepszy, zarówno dla kobiety, jak i dla maleństwa. Jednak poród to również takie wydarzenie, którego nie da się zaplanować. Wiele rzeczy może nas zaskoczyć. Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne, na które teoretycznie nie mamy wpływu. Jak więc przygotować się do porodu, aby był on bezpiecznym i pozytywnym wydarzeniem?

Beata Meinguer - coach okołoporodowy, hipno-doula, dyplomowany Promotor Karmienia Piersią. Od ponad 4 lat wspiera kobiety i ich bliskich w okresie okołoporodowym.

 
Czwartek, 12.04.2018
10.00-12.00 // Patchworkowe serduszko – szyjemy ozdobę dziecięcego pokoju, prowadzenie Natasza Winiarska / Ekomiejsce
 
17.00-18.00 // Puk Puk, spektakl dla dzieci od 3 do 9 lat Teatru Chrząszcz w Trzcinie
Opis spektaklu:
Spektakl jest krótką instrukcją zawierania przyjaźni, porusza temat wiary w marzenia i dążenia do ich spełnienia. Głównym bohaterem jest pocieszna Kaczka, której partneruje strachliwy Mamut. Kaczka marzy, żeby polecieć na chmurę, a Mamut jest bardzo ostrożny i boi się, że Kaczka wyginie od tych prób tak jak reszta jego gatunku. Teatr Chrząszcz w Trzcinie zestawia ze sobą dwie postawy życiowe: Kaczka jest otwarta na nowe wyzwania, natomiast Mamut obawia się zmian.

Puk! Puk! Kto tam? - Kaczka jest ciekawa,

Puk! Puk! Mamut się chowa...

Co wyniknie z tego zestawu? Na pewno dużo zabawnych sytuacji i niespodziewanych zwrotów akcji. Przedstawienie grane jest wewnątrz potężnej konstrukcji w formie sześcianu. Występują aktorzy i duże lalki. Cechuje się dużą interakcją z widownią. Jest to autorski spektakl Marty i Cezarego Skrockich.


 
Piątek, 13.04.2018
UWAGA! BRAK MIEJSC na warsztat. Istnieje możliwość zapisania się na listę rezerwową, proszę w mailu podać kontakt telefoniczny.
9.00-10.00 // Tak trzymaj – wsparcie dla niemowląt okiem taty fizjoterapeuty, prowadzenie Maciej Kampa / Fizjoterapia Motion
 
11.00-12.30 // UWAGA! BRAK MIEJSC na warsztat. Istnieje możliwość zapisania się na listę rezerwową, proszę w mailu podać kontakt telefoniczny.
Superfoods –warzywa pierwszej potrzeby, prowadzenie Iwona Koprowska
 
13.00-15.00 // Dobry poród – najważniejsze spotkanie w życiu, prowadzenie Agnieszka Wódz / Fundacja Będziemy Rodzicami
Opis warsztatu:
W Fundacji Będziemy Rodzicami o porodach mówimy, że są rozpakowaniem prezentu, na który czekamy długie 9 miesięcy. To wydarzenie niezwykłe. W naszym życiu pojawia się kolejny człowiek. Jednocześnie pytając, ile historii dobrych porodów znamy okazuje się, że statystycznie zna je około 10% kobiet.
Czas odczarować poród. W trakcie warsztatu zdefiniujemy dobry poród i krok po kroku opowiemy o tym, co zrobić aby tak właśnie go przeżyć. Dobry poród zaczyna się w głowie. Zapraszam serdecznie.
 
16.00-17.00 // Ekosprzątanie: 10 zastosowań boraksu, prowadzenie Jolanta Walczyk / Ekorodzice.pl
Opis warsztatu:
Ekologiczne sprzątanie jest o wiele tańsze i mniej skomplikowane niż się nam wydaje. Wystarczy odrobina dobrych chęci, aby w kilka minut stać się właścicielem domowego środka czystości do mycia okien lub drewnianych podłóg. Przekonajcie się sami, że od teorii do praktyki droga wcale nie jest taka długa.
 
WIELKI FINAŁ Tygodnia Naturalnie Rodzinnie
Niedziela 15.04.2018 // UTkano FEST 2018
Informacje i zapisy UTkano Fest Paulina Maciaszek, p.maciaszek@okn.edu.pl
 Program FB/ARTzonaOKN, www.artzona.okn.edu.pl
 
 
Organizator wydarzeń:
ARTzona OKN
Partnerzy:
KHK S.A., MPWiK S.A., MPEC S.A.,
MPK S.A., MPO Sp. z o.o.
Ekorodzice.pl (www.ekorodzice.pl)
Rada Dzielnicy XVIII
Fizjoterapia Motion (www.facebook.com/fizjoterapiamotion)
Rodzinek (www.rodzinek.pl)
Szkoła Rodzenia Groszki (www.groszki.com.pl)
Manula (www.facebook.com/manulapl)
Beata Meinguer Hipno-Doula (www.beatameinguer.com/wp)
Spokojny Sen Dziecka (www.spokojnysendziecka.pl)
Ekomiejsce (www.ekomiejsce.com)
Fundacja Będziemy Rodzicami (www.bedziemyrodzicami.pl)
Polekont – Istota Przywiązania (www.fundacjapolekont.pl)
Mamo Działaj (www.mamodzialaj.pl)
Psycholog na macierzyńskim (www.psycholognamacierzynskim.blogspot.com)
Teatr Chrząszcz w Trzcinie (www.facebook.com/chrzaszczwtrzcinie)
Little Frog (https://littlefrog.shop/)
Pabelle Slings (https://www.facebook.com/pabelleslings/)
MaBiBi (www.mabibi.pl)
BabyShowroom.pl (www.babyshowroom.pl)
Maruna (http://maruna.pl/
BobuzWrap - certyfikowany doradca noszenia ClauWi (https://www.facebook.com/BobuzWrap)
MOC LISTOPADOWA festiwal kobiet
Międzynarodowy Tydzień Bliskości
Nowa Huta ETNO Week 2018
NATURALNIE RODZINNIE 2018
LOVE ROWER 2017 ŚWIĘTO ROWEROWE W NOWEJ HUCIE
Love Rower 2017 piknik artystyczno-rowerowy
HEROINA. BOHATERKA festiwal kobiet
MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ DOULI
Mania Grania KOLĘDY i PASTORAŁKI
Na skróty:
© OKN 2013 :ARTzona / Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida, os. Górali 5, 31-959 Kraków
site design_administration / studioGRADES