5 stycznia 2018
Aleksandra Misztur BARBARIA / finisaż
Jesteś w dziale archiwum wystaw

Cykl BARBARIA składa się z obrazów wykonanych akrylami na płótnie i na papierze. Forma cyklu cechuje się uwypuklonym, szorstkim i skrajnie emocjonalnym sposobem kreacji. Poprzez intuicyjne i dynamiczne struktury penetruję do podświadomości bez dosłownego wyjaśnienia. Znaczenie jest umowne, a interpretacja pozostawiona widzom.
Obrazy są skomponowane przy pomocy szerokiej gamy kontrastujących kolorów, agresywnych linii, komiksowych skrótów myślowych i widocznej gestykulacji. Sztuka jest doświadczaniem transfomacji i trasformacją doświadczenia. Patrzę, przetrawiam i formułuję na nowo. Nazywam, szukam symboli, szukam uniwersalnej prawdy w drobiazgowym, wyselekcjonowanym wydarzeniu.
Fascynuje sie pozaintelektualnym aspektem sztuki. Uwagę moją absorbuje fenomenologiczna możliwosc doznawania sztuki, a takze zmysłowe doświadczanię obecne w trakcie tworzenia sztuki. W procesie próbuję dotknąć rzeczy instynktownie, atawistyczne i przy najmniejszej możliwej ingerencji intelektu. Materię natomiast staram sie traktowac czysto instynktownie. Ważne jest dla mnie pobudzenie energii wypływającej zśrodka, odszukanie obrazów w nieświadomym i połowicznie świadome zmaganie sie z zastanym. Słowo zmaganie się też jest istotnym elementem mojego świata. Bez trudu w trakcie tworzenia, bez formy fizycznego zmęczenia, nie czuję, że to co tworzę mogę nazwaćprawdziwym. Z drugiej strony w rękach poszukuję lekkości, jakby to sprzecznie brzmiało, myślę, że musi być możliwe.

Aleksandra Misztur – urodzona w Warszawie (77). Mieszka i tworzy w Oslo.Artystka interdyscyplinarna. Doktorantka na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (1997 - 2000)i na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2000 - 2003). Otrzymała dyplom magisterski z wyróżnieniem rektorskim (2003). Od 2014 roku doktorantka na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.Rezydentka KHiO, Akademii sztuk Pięknych w Oslo (2009 - 2010). Od 2003 aktywnie uczestniczy w scenie artystycznej. Zaangażowana w koordynację, a także biorąca czynny udział jako artystka w międzynarodowych projektach artystycznych wspieranych przez Ministerstwo Kultury w Polsce, Kultur Råd w Norwegii i Norway Grants. Wspierana renomowanymi stypendiami artystycznymi w Polsce i Norwegii

Aleksandra Misztur BARBARIA / finisaż
CO SŁYCHAĆ? / wystawa
oprowadzanie Z AUDIODESKRYPCJĄ
BEZ POCZĄTKU. BEZ KOŃCA. Jan Gostyński. Rzeźba.
HEROINA. BOHATERKA / wystawa fotografii
OGRODNIK. Małgorzata Olkuska / wystawa
WeWnętrza – WYSTAWA ZDJĘĆ Katarzyny Szyańskiej - Polek
Kajetan Herdyński - święto niepodległości wystawa