12 stycznia 2018
Agnieszka Łukaszewska DOWÓD OSOBISTY
Jesteś w dziale Galeria

DOWÓD OSOBISTY

Projekt składa się z cyklu portretów – rysunków, obiektów i ceramiki inspirowanych zdjęciami do dokumentów.
Pierwsze dowody osobiste pojawiły się w Polsce w latach 20. XX wieku, początkowo spełniały rolę paszportów, następnie jako krajowe dokumenty tożsamości. Zawierały informację o wykonywanym zawodzie, umiejętności czytania oraz pisania, wyznaniu, rysopis i przede wszystkim fotografię. Po zakończeniu II Wojny Światowej, w PRL., utrzymany został wprowadzony przez niemieckie władze okupacyjne obowiązek posiadania dowodu osobistego. Ujednolicone dokumenty wydawane od początku lat 50. zawierały podstawowe dane osobowe, a także m.in. informację o stanie cywilnym, grupie krwi, miejscu pracy, itd. Na drugiej stronie, oprawionego w charakterystyczną, zieloną, kartonową okładkę dowodu znajdowała się fotografia. Podobnie też wyglądał mój pierwszy dowód osobisty, uzyskany już po 1989 r, w Rzeczpospolitej Polskiej, z pamiątkowym zdjęciem po uzyskaniu pełnoletności.
Dzisiaj dowody osobiste, paszporty, legitymacje, wykonane z tworzyw sztucznych, opatrzone numerami PESEL i innymi, przypisanymi właścicielom przez instytucje stale przy nas obecne są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Wszechobecne fotografie z wizerunkami twarzy stanowią swoisty dowód istnienia ich właścicieli.
Przez lata zmieniały się zasady wykonywania fotografii do dokumentów tożsamości: układ twarzy, kadr oraz tło (początkowo profil trzy czwarte, z widocznymi ramionami, konieczność wyeksponowania lewego ucha, obecnie twarz en face, zajmująca 70-80% zdjęcia, białe tło), choć sformułowane bardzo rygorystycznie i uniformizujące, to paradoksalnie w dojmujący sposób ujawniające indywidualne cechy portretowanych.
Prace prezentowane na wystawie odwołują się do tej najbardziej powszechnej formy portretu, wariacje na ich temat składają się w osobiste opowieści o ludziach, ich tajemnicach i czasach, w jakich żyli – w dowody osobiste.

Agnieszka Łukaszewska

Urodziła się w Krakowie w r. 1974.
1995. Ukończyła krakowskie Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych (dyplom z wyróżnieniem).
1995-2000. Studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem).
2003. Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.
2008. Doktorat na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
2011. Wyróżnienie na VII Triennale Rysunku Współczesnego w Lubaczowie.
2015. Habilitacja.
2016. Grand Prix na Ogólnopolskim Biennale Sztuki 44. Salon Zimowy w Radomiu.
Pracuje jako profesor nadzw. na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Brała udział w ponad 40. wystawach w kraju i za granicą.
Prace w zbiorach m.in.: Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych Imprint w Warszawie, Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Zajmuje się rysunkiem, grafiką, fotografią oraz działaniami intermedialnymi.

Wernisaż wystawy 12 stycznia 2018 g. 19.00-21.00
Czas trwania wystawy 12 - 24 stycznia 2018

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, Kraków
tel. 12 644-38-98
e-mail: artzona@okn.edu.pl

www.artzona.okn.edu.pl

oko-mózg-ręka wernisaż wystawy
Świadek naoczny fotografia uliczna
Agnieszka Łukaszewska DOWÓD OSOBISTY
Konrad Peszko defragmentacja finisaż wystawy malarstwa
SIELANKA Agnieszka Łukaszewska wernisaż
MARZENA KOLARZ OTWORKOWO. Fotografie.
Mój Norwid
Oblicza burości