październik
listopad 2017
ŁĄCZY NAS TEN SAM ŚWIAT szkoleniowy projekt integracyjny
Jesteś w dziale Projekty

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza instruktorów/animatorów kultury, pracowników instytucji miejskich oraz organizacji pozarządowych z terenu Nowej Huty oraz osoby z niepełnosprawnością sensoryczną lub ruchową, do wzięcia udziału w projekcie szkoleniowym, pt „ŁĄCZY NAS TEN SAM ŚWIAT”. Celem projektu jest wspieranie integracji osób z niepełnosprawnością sensoryczną (niepełnosprawność wzroku, słuchu) i ruchową poprzez aktywizację osób niepełnosprawnych oraz edukację i uwrażliwienie osób związanych z obszarem kultury, sztuki i działań społecznych. Projekt ma na celu likwidację barier komunikacyjnych pomiędzy osobami niepełnosprawnymi oraz pełnosprawnymi, przełamanie lęku przed niewłaściwą pomocą oraz otwarcie się Galerii/Instytucji/przestrzeni kreatywnych na terenie Nowej Huty na osoby niepełnosprawne.

Udział w projekcie jest bezpłatny, wszyscy uczestnicy dostaną certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Projekt podzielony jest na dwie równoległe i powiązane ze sobą części:

I. Warsztaty filmowe dla osób niepełnosprawnych: uczestnicy warsztatów podczas kilku spotkań z filmowcem będą mieli możliwość zrealizowania profesjonalnego trwającego kilka minut spotu filmowego mówiącego o podstawowych i najważniejszych informacjach jak zachowywać się w kontakcie z osobami niepełnosprawnymi, jakich sytuacji unikać, w jakich sytuacjach pomagać, a w jakich pomoc jest niepotrzebna. Celem spotu jest przełamywanie barier komunikacyjnych między osobami sprawnymi i niepełnosprawnymi. W warsztatach wezmą udział osoby niepełnosprawne (osoby z dysfunkcją słuchu, wzroku i ruchu), oraz jako asystenci osoby sprawne biorące udział w części szkoleniowej, które wspólnie wypracują scenariusz, tematy i problemy, które należy ująć w spocie instruktażowym oraz go zrealizują.

Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby z niepełnosprawnością ruchową i sensoryczną (dysfunkcja wzroku i słuchu), ktore ukończyły 16 rok życia.

Prowadzenie - Joanna Urbaniec (operatorka filmowa, reżyserka, fotografka).

Terminy warsztatów:

14-15 X 2017 / godz. 11.00 – 15.00 / ARTzona OKN - praca nad scenariuszem spotu filmowego

21-22 X 2017 / godz. 11.00 – 15.00 / warsztaty plenerowe - kręcenie spotu filmowego

28-29 X 2017 / godz. 11.00 – 15.00 / warsztaty plenerowe - kręcenie spotu filmowego

Miejsce: ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, 31-959 Kraków oraz warsztaty plenerowe na terenie Dzielnicy Nowa Huta. Organizator zapewnia transport na warsztaty osobom niepełnosprawnym.

 

II. Szkolenie skierowane do instruktorów/animatorów kultury, pracowników z obszaru działań społecznych, pracujących na terenie Nowej Huty.

Miejsce: ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, 31-959 Kraków

Terminy oraz plan szkolenia:

9 X 2017, godz. 18.00 – 20.00 / Inauguracja projektu oraz wprowadzenie w zagadnienia prawidłowej pomocy osobom niepełnosprawnym. Prowadzenie - Maria Peliwo (Fundacja Aktywnej Rehabilitacji).

12 X 2017, godz. 13.00 – 15.30 / Szkolenie z tłumacza-przewodnika osób głucho-niewidomych (podstawy Alfabetu Lorma i Braille'a). Prowadzenie - Magdalena Wacławek (członkini Towarzystwa Pomocy Głucho-Niewidomym, pracownik Fundacji Szansa).

18, 19, 20 X 2017, godz. 10.00 – 16.00 / Podstawy Polskiego Języka Migowego i Kultury Głuchych. Prowadzenie - Anna Butkiewicz (lektorka i trenerka Polskiego Języka Migowego oraz Kultury Głuchych).

26 X 2017, godz. 9.30 – 14.30 / Szkolenie z obsługi widza oraz przystosowania instytucji kultury/wydarzeń dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Prowadzenie - Fundacja Kultury Bez Barier

8 XI 2017, godz. 10.00 – 14.30 / Podstawy tworzenia audiodeskrypcji do dzieł plastycznych. Prowadzenie - Karolina Kleszcz-Gulcz (audiodeskryptorka, absolwentka Podyplomowych Studiów Kwalifikacyjnych "Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia" na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach).

Uczestnicy ponadto, wspólnie z osobami niepełnosprawnymi wezmą udział w warsztatach filmowych odbywających się plenerowo na terenie Nowej Huty (14–15 X 2017, 21–22 X 2017, 28-29 X 2017) oraz jako przewodnicy-audiodeskryptorzy w wydarzeniu artystycznym (wernisaż planowany w listopadzie 2017). Efektywnym udziałem w szkoleniu jest uczestnictwo we wszystkich jego elementach ze względu na integracyjny charakter projektu, jednak dopuszczamy możliwość udziału na minimum jednym weekendowym warsztacie.

 

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// 

Jeśli jesteś osobą pracującą w obszarze kultury i/lub działań społecznych i chcesz wziąć udział w szkoleniu, wyślij swoje zgłoszenie do 4 października, na adres: d.orczewska@okn.edu.pl

Z następującymi informacjami:
- dane kontaktowe (adres e-mail, telefon)
- reprezentowana instytucja/organizacja
- krótkie uzasadnienie chęci uczestniczenia w projekcie

 

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną związaną z terenem Nowej Huty i chcesz wziąć udział w warsztatach filmowych, wyślij swoje zgłoszenie na adres: d.orczewska@okn.edu.pl

Z następującymi informacjami:
- dane kontaktowe i informacja o preferowanym sposobie komunikacji
- wiek
- rodzaj i stopnień niepełnosprawności

 

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

Koordynator projektu:
Dorota Orczewska, tel.+48 12 644 38 98, d.orczewska@okn.edu.pl

Organizator projektu:
ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

Szczegółowa Informacja:
ARTzona Ośrodek Kulturym im. C. K. Norwida
www.artzona.okn.edu.pl

 

Projekt ŁĄCZY NAS TEN SAM ŚWIAT jest realizowany przy wsparciu finansowym Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz Firmy MyWam.

Sponsor Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

 

Partnerzy:

Fundacja Aktywnej Rehabilitacji

Stowarzyszenie Travelling Inspiration

 

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminów lub godzin warsztatów/spotkań.

MIEJSKIE HAFCIARKI
Nowohucka Biblioteka Chustowa
Opowiedz mi Hutę +
ŁĄCZY NAS TEN SAM ŚWIAT szkoleniowy projekt integracyjny
AKADEMIA ZDROWEGO ŁAKOMCZUCHA
EKIPA DOBRA Młodzieżowe Centrum Wolontariatu
APLIKACJA KULTURA
ARTzona nowohucka przestrzeń kreatywna modernizacja i remont
KREATYWNA NOWA HUTA cz. 1
KREATYWNA NOWA HUTA cz. 2
Stylowa Nowa Huta
ReNewTown NEW POST-SOCIALIST CITY: COMPETITIVE AND ATTRACTIVE
Na skróty:
© OKN 2013 :ARTzona / Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida, os. Górali 5, 31-959 Kraków
site design_administration / studioGRADES