1-6 października 2018
Międzynarodowy Tydzień Bliskości
Jesteś w dziale Imprezy cykliczne

 

Międzynarodowy Tydzień Bliskości 2018

ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, Kraków

1-6 października 2018

 

 

Zapraszamy wszystkich rodziców i ich dzieci na cykl bezpłatnych warsztatów, które zostały zorganizowane z okazji obchodów Międzynarodowego Tygodnia Bliskości w nowohuckiej ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 4). Akcja trwać będzie od 1-6 października 2018 r.

Międzynarodowy Tydzień Bliskości to święto stworzone przez organizację BabyWearing International Inc., która propaguje noszenie dzieci w chustach, miękkich nosidłach czy po prostu w ramionach rodziców. Od ośmiu lat wydarzenie to organizowane jest w Nowej Hucie przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida we współpracy z portalem ekorodzice.pl. To całotygodniowe wydarzenie dla dzieci i rodziców promujące zdrowy i ekologiczny tryb życia oraz idee rodzicielstwa bliskości. Dzięki zaangażowaniu wielu specjalistów Międzynarodowy Tydzień Bliskości jest wydarzeniem, podczas którego z wykładów, warsztatów i spotkań rodzice małych dzieci i rodzice oczekujący dziecka mogą korzystać bezpłatnie. Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Tygodnia Bliskości będzie można skorzystać z kilkunastu bezpłatnych warsztatów, spotkań, wykładów i imprez towarzyszących. W programie m.in.: warsztaty z dietetykiem i doradcą laktacyjnym, pokazy i warsztaty chustowych, spotkania z psychologami, trenerami, ekowarszataty DIY, koncert dla dzieci i rodziców zespołu Czereśnie, spektakl „Paluszek” Teatru Chrząszcz w Trzcinie oraz Dyskusyjny Klub Filmowy dla dzieci w Studyjnym Kinie Sfinks.

 

Międzynarodowy Tydzień Bliskości w Krakowie 2018

Warsztaty i spotkania są BEZPŁATNE.
Zapisy:
Międzynarodowy Tydzień Bliskości: Katarzyna Szczęśniak, k.szczesniak@okn.edu.pl
Szafing dziecięcy: Paulina Maciaszek, p.maciaszek@okn.edu.pl

PROGRAM

PONIEDZIAŁEK 1.10.2018

11.00-13.00
Szyjemy zabawkę sensoryczną – patchworkowe serduszko, prowadzenie Natasza Winiarska

16.30-19.30
Tacierzyństwo czy ojcostwo? Macierzyństwo. Nowy paradygmat ról rodzicielskich, prowadzenie Wioletta Szuba-Franczak

Opis: Celem warsztatu, który proponujemy Państwu, jest zwiększenie świadomości dotyczącej współczesnego modelu rodzicielstwa, a także przyjrzenie się sobie, swoim wyborom, przekonaniom i kierunkom rozwoju w obszarze macierzyństwa i tacierzyństwa. Czego mogą się od siebie nauczyć mężczyźni i kobiety w kontekście pełnienia ról rodzicielskich? Na czym polega równość w podejściu do macierzyństwa/tacierzyństwa? Jaki jest dyskurs społeczny dotyczący rodziny i ról, jakie w niej pełnią ojciec i matka?

Na warsztacie:

  • stworzymy przestrzeń do odpowiedzi na powyższe pytania:
  • przyjrzymy się nowym trendom rodzicielstwa,
  • zobaczymy, jak nasze osobiste doświadczenie i przekonania mają się do nowego paradygmatu rodzicielstwa,
  • będziemy pracować dramowo (praca z ciałem) i urefleksyjniać odczucia związane w byciu w różnych rolach.

Warsztat prowadzony będzie metodą dramy, która polega na wchodzeniu w role po to, by przyjrzeć się swoim odczuciom, myślom, przekonaniom z perspektywy tego, co „mówi” nasze ciało.  Drama jest technika teatralną, ale jej cele mają charakter rozwojowy lub edukacyjny, nie artystyczny. Dlatego drama jest demokratyczna, dla wszystkich. Nie trzeba mieć teatralnych umiejętności, by czerpać przyjemność i sens z dramy.
Warsztat ten ma charakter rozwojowy, nie terapeutyczny. 

Prowadząca:
Wioletta Szuba-Franczak / Fundacja Inicjatyw Twórczych i Społeczno - Edukacyjnych Kurdybanek - pedagożka, arteterapeutka, certyfikowana trenerka dramy, prowadzi warsztaty teatralne i dramowe dla dzieci i młodzieży, szkolenia zawodowe oraz warsztaty rozwojowe dla dorosłych. Prywatnie mama dwóch córek.

17.00-18.00
Czereśnie – koncert dla dzieci w Alei Róż, nie ma konieczności zapisów
/ w przypadku niepogody koncert odbędzie się w budynku ARTzony, os. Górali 4WTOREK 2.10.2018

12.30-14.30
Mleczne wsparcie, prowadzenie Magdalena Szaraniec, Kinga Pukowska

Zapraszamy kobiety w ciąży oraz młode mamy. Współpracujący z Fundacją eksperci pomogą rozwiazać wątpliwości dotyczące karmienia piersią oraz przekażą rzetelną wiedzę dotyczącą laktacji. Doświadczone mamy mogą podzielić się swoją historią mlecznej przygody. Wzajemne wsparcie jest nieocenione w codziennych zmaganiach z wszechobecnymi macierzyńskimi wyzwaniami.

16.30-17.30
Cicho-sza bajki – warsztaty dla rodziców z dziećmi od 4 r.ż., prowadzenie Katarzyna Chodoń, Jaga Szeptalin

Opis: W projekcie łączymy bajki z muzyką, śpiewem i edukacją. Zajęcia, które prowadzimy mają charakter gier, zabaw, wspólnego muzykowania oraz dyskusji na temat treści opowiadanych historii. Tematy baśni czerpiemy z ludowych podań, spisanych min. przez Oskara Kolberga, a także z autorskich opowieści, w które wplatamy również autorskie piosenki i zabawy dla dzieci. ​ W trakcie opowiadania bajki wykorzystujemy mnóstwo rekwizytów, które pomagają nam wprowadzić najmłodszych, a może i tych starszych w kreowanie naszego wymyślonego świata.​
Zapraszamy na stronę internetową: www.cichosza-bajki.blogspot.com


Cichosza Bajki tworzą:
Katarzyna Chodoń – ilustratorka, malarka, choreografka, wokalistka w zespołach Swada, Strojone, Tadirindum. Pracuje z dziećmi i dorosłymi, wprowadzając ich w tajniki tradycyjnej kultury regionalnej i starodawne
pieśni słowiańskie. Działalność dokumentuje na blogu www.kchodon.blogspot.com
Agnieszka Szeptalin – autorka tekstów bajek i piosenek, wokalistka w zespołach Swada i Strojone, twórczyni rękodzieła. Prowadzi blogi www.jaga-rymuje.blogspot.com oraz www.pawio.blogspot.com/

18.00-20.00
Autentyczne macierzyństwo, prowadzenie Monika Lipowska-Hajduk

Opis:
Autentyczne Macierzyństwo".

Opis: "Często będąc matkami traktujemy bycie z dzieckiem jako wypełnianie pewnej, bardzo określonej roli. Mamy w tyle głowy spis przekonań, stereotypów jak powinna żyć matka, jaka powinna być matka. A gdyby tak poczuć inaczej. Gdyby macierzyństwo nie było stosem określonych obowiązków i powinności, a otwartym kontaktem z drugim człowiekiem, w zgodzie i autentycznością ze sobą? A co gdyby chcieć, a nie musieć? I razem z dzieckiem czerpać z tego korzyści?
Zapraszam z serca"

Monika Lipowska-HajdukŚRODA 3.10.2018

10.00-12.00
Dobre (przy)wiązanie – warsztaty wiązania chust z przodu (dla rodziców oczekujących narodzin dziecka i dzieci do 4 m-ca życia), prowadzenie Wanda Hałuniewicz

Opis:
Kilkumetrowy barwny pas materiału służy nie tylko do przytwierdzenia dziecka do opiekuna w taki sposób, żeby uwolnić ręce. Chusta dba o wygodę, zdrowy kręgosłup i dobre samopoczucie noszonego i noszącego. Chusta pomaga w  tworzeniu dobrej więzi. Zapraszam do wspólnej nauki wiązania – nauczymy się, jak zrobić to sprawnie i dobrze! Na warsztaty zapraszamy rodziców oczekujących dziecka oraz rodziców z maluchami do 4. miesiąca życia.

12.15-13.45
Pogotowie chustowe, prowadzenie Wanda HałuniewiczCZWARTEK 4.10.2018

10.00-11.30
Cukier i jego zamienniki, prowadzenie Dorota Sokół

Opis: Dzieci w Polsce spożywają zbyt dużo cukru, jedzą go o wiele więcej niż ich dziadkowie czy rodzice. Wynika to z tego, że większość oferowanych produktów spożywczych ma dodawany cukier, czego konsumenci nie widzą gołym okiem.
Na zajęciach omówimy produkty, których należy unikać. Zastanowimy się, jakie mamy zamienniki cukru, jak przygotować szybkie i zdrowe słodkie dania nie używając „dosładzaczy”.
Kiedy można podać dziecku słodzona przekąskę? Ile cukru znajduje się w napojach dedykowanych dzieciom? Czy jogurty dla maluszków nie wymagające przechowywania w lodówce są zdrowe? Jaką kaszkę wybrać dla dziecka, by nie miała w swoim składzie kilku łyżek cukru? Czy cukier brązowy jest zdrowszy od cukru brązowego? Czy warto używać ksylitolu?

Dorota Sokół - dietetyk, edukator żywieniowy

16.00-19.00
Pierwsza pomoc w przypadku nagłego zdarzenia u dzieci, prowadzenie Służba Świętego Łazarza LAZARUS

17.00-18.00
"Paluszek" spektakl Teatru Chrząszcz w Trzcinie - dla dzieci w wieku 4-9 lat

Opis: „Paluszek” to ciepły, kameralny spektakl, którego tekst jest luźno inspirowany historią o Tomciu Paluszku. Aktorzy z codziennych przedmiotów tworzą na oczach widza ogród i sadzą w nim warzywa. Zastanawiają się, co będzie jak posadzą palec – czy wyrośnie z niego dzieciątko? Tak powstaje Paluszek, mały chłopiec, któremu „rodzice” wymyślają kolejne przygody: musi uratować wielką dżdżownicę przed złym ptaszyskiem, później rozweselić smutną księżniczkę zamkniętą w zamku, skarb królewski uchronić przed złodziejem… . Ważnym elementem przedstawienia są piosenki skomponowane przez Rafała Nowaka.

PIĄTEK 5.10.2018
11.00-13.00
Superfoods – ranking 41 warzyw, prowadzenie Iwona Koprowska

SOBOTA 6.10.2018
11.00-13.00
Szafing dziecięcy

13.00-15.00
DKF dla dzieci „Mali Bohaterowie” reż. Anne-Dauphine Julliand (2016) / Mały Metraż Kino Studyjne Sfinks

"Mali bohaterowie”, to opowieść o codzienności dzieci zmagających się ze skomplikowanymi schorzeniami. Ich życie wygląda inaczej niż to, które wiodą ich rówieśnicy – muszą dzielić je między dom a szpital. Jednak, trudne położenie nie pozbawia ich radości, pragnienia normalności oraz beztroski – oddają się zajęciom teatralnym, grają w piłkę, uwielbiają kalambury. Z odwagą i wdzięcznością doświadczają każdego kolejnego dnia – świadome kruchości swego istnienia.
W swojej pamięci kolekcjonują niezwykłe obrazy: chwilę gdy od dawna nie odczuwały bólu, mogły swobodnie śmiać się lub oddychać. Nic nie jest w stanie stanąć im na drodze do szczęścia. Film jest obrazem wrażliwości – to film o życiu, po prostu. To mądra i wartościowa lekcja, która uczy doceniać to, co się posiada i że miłość jest silniejsza od śmierci.

 

Szczegółowa informacja:
Katarzyna Szczęśniak
k.szczesniak@okn.edu.pl

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida,
os. Górali 4, Kraków
tel. 12 644-38-98
e-mail:
artzona@okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN
www.artzona.okn.edu.pl

 

 

 

MOC LISTOPADOWA festiwal kobiet
Międzynarodowy Tydzień Bliskości
Nowa Huta ETNO Week 2018
NATURALNIE RODZINNIE 2018
LOVE ROWER 2017 ŚWIĘTO ROWEROWE W NOWEJ HUCIE
Love Rower 2017 piknik artystyczno-rowerowy
HEROINA. BOHATERKA festiwal kobiet
MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ DOULI
Mania Grania KOLĘDY i PASTORAŁKI
Na skróty:
© OKN 2013 :ARTzona / Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida, os. Górali 5, 31-959 Kraków
site design_administration / studioGRADES