6.06.2017
30.06.2017
W poszukiwaniu utraconej ciszy wystawa
Jesteś w dziale Galeria

Lidia Rozmus urodziła się w Polsce gdzie ukończyła studia Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1980 wyjechała to Stanów Zjednoczonych. Pracuje jako artysta grafik, maluje sumi-e i obrazy olejne, pisze haiku i pełni funkcję redaktora artystycznego amerykańskiego magazynu – “Modern Haiku”.

Jest autorką kilku książek artystycznych, zawierających haiku, haibun i haiga, które otrzymały nagrody Merit Book Award (Haiku Society of America) za projekty graficzne, za haibun i antologię. Jej obrazy wystawiane były między innymi w U.S.A., Japonii, Polsce i Australii.

Publikacje:
“A Dandelion’s Flight – Haiku and Sumi-e”; “Twenty Views from Mole Hill”(“Dwadzieścia widoków z Kreciej Góry”); “My Journey” (“W podróży”); “Hailstones, Haiku by Taneda Santoka”; “The Moss at Tokeiji” (antologia); “Climbing Mole Hill”

Haiku - gatunek krótkiej poezji (17 sylab lub mniej) powstałej w Japonii XVI wieku, który obecnie stał się jedna z najbardziej popularnych form poetyckich na świecie.

Sumi-e - (“obraz namalowany czarnym tuszem”) to styl malarski, który powstał w XIII-wiecznej Japonii. Ściśle związane z buddyzmem zen i podobny warsztatowo do kaligrafii japońskiej, sumi-e opiera się na prostocie myślenia, działania i formy.

Haiga - (hai - “zabawny”, jak w “haiku”; ga - “obraz”) – wypadku Lidii Rozmus, jest to obraz powstały z połączenia haiku i sumi-e.

Wystawa odbywa się w ramach Odblokuj wschód - cyklu spotkań przełamujących obcość krajów bliższego i dalszego wschodu - zarówno państw bloku socjalistycznego jak i dalekowschodnich krajów azjatyckich. Przybliżyamy ich kulturę mówiąc o literaturze, sztuce oraz historii. Spotkania prowadzą rodowici mieszkańcy wybranych krajów lub osoby blisko z nimi związane.

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida,
os. Górali 4, Kraków
tel. 12 644-38-98
artzona@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN

oko-mózg-ręka wernisaż wystawy
W poszukiwaniu utraconej ciszy wystawa
FLAUTA. Beata Długosz / wernisaż wystawy
Konrad Peszko defragmentacja finisaż wystawy malarstwa
SIELANKA Agnieszka Łukaszewska wernisaż
Wystawa krakowskiego streetartu
MARZENA KOLARZ OTWORKOWO. Fotografie.
Mój Norwid
Grażyna Brylewska Na kogo wypadnie na tego...
KOŁO/ KWADRAT
Oblicza burości