17 stycznia
18.00-22.00
Jesteś w dziale wydarzenia

Aleppo. Notatki z ciemności.

Aleppo... Odległe od nas o tysiące kilometrów. Co o nim wiemy oprócz tego, że od lat jest miastem pogrążonym w stanie wojny?

Ostatnie wydarzenia w Syrii sprowokowały nas do stworzenia tego wydarzenia. Tysiące postów z oblężonego miasta, blogi, filmiki pokazujące tragedię ludzi, ale również radość mieszkańców wyzwolonej części miasta. Jaka jest prawda o Aleppo?

W planie wydarzenia:

> pokaz filmu "Notatki z ciemności. Aleppo" w reż. Wojciecha Szumowskiego
> spotkanie oraz dyskusja z Wojciechem Szumowskim, Michałem Serwińskim i Tadeuszem Szczepaniakiem z Polskiej Akcji Humanitarnej, Piotrem Żyłką dziennikarzem, publicystą, redaktorem portalu DEON.pl
> utwory dla pokoju Julia Lachiewicz & Grzegorz Hałuszczak

W takcie wydarzenia za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej prowadzona będzie zbiórka publiczna.

"Notatki z ciemności. Aleppo" (88 minut) reż. Wojciech Szumowski / Michał Przedlacki, dokument, Polska 2014.

Obok wybuchających bomb, pod ostrzałem snajperów bohaterowie filmu opowiadają o syryjskiej rewolucji i o swoich marzeniach. Społeczny dziennikarz, sprzedawca warzyw, duchowny, przedsiębiorca, lekarz z polowego szpitala, właściciel sklepów z odzieżą damską – zwykli ludzie, którym zamarzyła się wolność. Sytuacje walk z pierwszej linii frontu przeplatają się z nauką Koranu w chwilach wypoczynku. Pomoc humanitarna potrzebującym miesza się z niepokojami i protestami na ulicy.

„Boję się świata bez wartości, bez wrażliwości, bez myślenia. Świata, w którym wszystko jest możliwe. Ponieważ wówczas najbardziej możliwe jest zło”. Ryszard Kapuściński

Te słowa najlepiej oddają powody dla których wyjechałem do Syrii, do Aleppo. Gdy moje dzieci dorastały starałem się im przekazać wizję świata, który do nich należy. Świata, w którym mogą realizować swoje marzenia, mogą kochać, mogą po prostu godnie żyć. Ale taka opowieść o świecie zobowiązuje. Powstanie w Syrii postawiło przede mną pytanie: czyja to wojna, czyja walka? Jeśli to jest mój świat i moich dzieci - to walka o wolność obywateli syryjskich jest również moją sprawą. - Wojciech Szumowski reżyser filmu.

Miejsce wydarzenia:
ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, Kraków

Dojazd:
TRAMWAJE 1 i 5
AUTOBUS 139, 153, 193, 122, 501

przystanek końcowy TEATR LUDOWY

Joga Twarzy
WIEŚNIANKI - PREMIERA pieśni wiosenne
INNE STRONY MUZYKI I TAŃCA koncert i potańcówka
Plum i Bulb, czyli problemy z wodą – Teatr „Chrząszcz w Trzcinie” spektakl plenerowy
Kraków gospodarzem 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO