10 stycznia 2017
Jesteś w dziale wydarzenia

What would you share with a stranger? Special NHmeetup!

Czy warto ufać tym, których nie do końca znamy? Czy warto się dzielić z kimś kto jest nam zupełnie obcy? Co jeśli nie dostaniemy nic w zamian? Czy warto tacić czas na rozmowę z nieznajomymi? tak mało przecież czasu ostatnio...

Czy słyszeliście o Couchsurfingu?
Zapraszamy na spotkanie ze społecznością, dla której pochodzenie, zasobność portfela, wiek, posiadanie konta na facebooku nie ma znaczenia. Liczy się otwartość na drugiego człowieka, wzajemna uczynność i zaufanie.

W planie wydarzenia:
> godz. 19.00 pokaz filmu „One Couch at a Time”, reż. Alexandra Liss: http://www.onecouchatatime.com/, film w j. angielskim z polskimi napisami
> wystawa zdjęć krakowskiej społeczności couchsurfingowej
> squeezed co-juice – degustacja soku przygotowanego przez Gosię z NHmeetup!
> wycieczka po Nowej Hucie z FREE walking TOUR foundation. Start godz. 15.00 z Placu Centralnego przy pomniku Solidarności, oprowadzanie w j.angielskim. Zapisy: info@freewalkingtour.com, w tytule należy wpisać: "FREE Nowa Huta TOUR 10.01.2017"
> podczas wydarzenia od godz. 20.30 możliwość przejazdu Fiatem 126p po Nowej Hucie w ramach projektu eNHa Trip z ramienia Fundacji Promocji Nowej Huty

Po wydarzeniu afterparty w Klubokawiarni Teatru Ludowego, os. Teatralne 34 :)

Dojazd:
ARTzona OKN: TRAMWAJE 1 i 5, AUTOBUS 139 i 501, przystanej końcowy TEATR LUDOWY
Plac Centralny: TRAMWAJE 4 i 10, AUTOBUS 502

Więcej informacji o wydarzeniu:
ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, Kraków

www.onecouchatatime.com
www.couchsurfing.org
www.ARTzona.okn.edu.pl
www.FREEwalkingTOUR.com
www.facebook.com/Free.Tour.Krakow

www.facebook.com/eNHaTrip
www.facebook.com/FundacjaPromocjiNowejHuty

link do wydarzenia CS:

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

ENGLISH INFO:

Is it worth to trust people we don't know? To loose time talking to ones I don't really know? Is it worth to share with a stranger? What if we don't get anything in exhange? Meeting the couchsurfer society, being couchsurfer, traveler and hich-hiker made a huge change in me. What do I say? It changed my life upside-down! I met a world of open-minded, extremely interesting people, a world based on trust, so hard to get anywere else, a world where you do things for the sake of sharing, not to gain money or any other profit.
Is your experience the same? or different? Do you want to share it?
This is a special event, an event dedicated to YOU. I want US to share our couchsurfing experience with other couchsurfers and the ones who haven't met us yet. I want us show who we are and how positive we are, and to have a good fun :)

Timeline:
> 3-6 pm - Nowa Huta tour guided by FREE walking TOUR foundation (totally free, no tips this time!)
Start: from Plac Centralny, V-monument of Solidarność. Sign up: info@freewalkingtour.com, with the "FREE Nowa Huta TOUR 10.01.2017" it the e-mail title.

> 7 pm - film screening „One Couch at a Time”, directed by: Alexandra Liss (more info about the film see below!), film in english with polish subtitles
> photo exhibition from Kraków CS society
> squeezed co-juice – prepared by Gosia from NHmeetup - Nowa Huta Tuesday meetings
> till midnight - afrerparty in Klubokawiarnia Ludowa (Cafe in Ludowy Theatre)
> an opportunity for a night ride in an original FIAT 126p (Maluch) around Nowa Huta within eNHa project by Nowa Huta Promotion Foundation

Everything for free of course ;)

Place:
from 7pm - ARTzona Nowrid Culture Centre, os Górali 4
after The Film - Klubokawiarnia Ludowa - Cafe in Ludowy Theatre,
os. Teatralne 34 (almost opposite side of the streat)

How to get here?
>ARTzona - TRAM-1 or 5, BUS-139, 501 end tram stop is TEATR LUDOWY
>Plac Centralny - TRAM-4, 10, BUS-502

About the film:
"One Couch at a Time", a full length feature documentary following protagonist and veteran CouchSurfer, Alexandra Liss, through 20 countries, 5 subcontinents, for 6 months using CouchSurfing.org as a benefit of utilizing access over ownership.
CouchSurfing is a planet in this "sharing economy" galaxy- and the platform for which this entire filmtakes place. Alexandra also explores crowd funding, co-working, ridesharing, and gifting at the ultimate sharing society - Burningman! We focus, however, on the micro by capturing the magical, heart-warming, serendipitous exchanges that occur one couch at a time.
Each host and traveler along the way provide unique experiences becoming sub-subjects illustrating the incredible exchange. Alexandra, who begins her journey full of confusion, ends up learning lessons of a lifetime with the help of a few worldly friends.
Contrary to mainstream opinion, by embracing the "age of sharing" mentality is to have access to methods which make the pursuit of your passions and dreams merely a couch away. Featuring Sharing economy expert, Rachel Botsman, author and efficiency guru, Tim Ferriss, founder of Burningman Larry Harvey, and of course, the founder of Couchsurfing, Casey Fenton.
The film begins in SE Asia, then Southern Africa, Western Europe, Australia, South America and climaxes at Burningman, the ultimate gift society!
So, what would YOU share with a stranger?

www.onecouchatatime.com
www.couchsurfing.org
www.ARTzona.okn.edu.pl
www.FREEwalkingTOUR.com
www.facebook.com/Free.Tour.Krakow
www.facebook.com/eNHaTrip
www.facebook.com/FundacjaPromocjiNowejHuty

link to CS event:

Joga Twarzy
Warsztat stolarski
Świadome odpoczywanie
Warsztaty WenDo w ARTzonie
LINORYT warsztaty
3 KINGS koncert
DKF Kropka dla dzieci
Aleppo. Notatki z ciemności.
What would you share with a stranger? Special NHmeetup!
O! Wlazł kotek na płotek spektakl dla dzieci Teatru „Chrząszcz w Trzcinie”
DAMAGE CONTROL ARTzona NewART Festival
CZARNE NA BIAŁYM Warsztaty Sumi-e, Haiku, Haiga