7 grudnia
godz. 18.00-20.00
CZARNE NA BIAŁYM Warsztaty Sumi-e, Haiku, Haiga
Jesteś w dziale wydarzenia

Haiku - gatunek krótkiej poezji (17 sylab lub mniej) powstałej w Japonii XVI wieku, który obecnie stał się jedna z najbardziej popularnych form poetyckich na świecie.

Sumi-e - (“obraz namalowany czarnym tuszem”) to styl malarski, który powstał w XIII-wiecznej Japonii. Ściśle związane z buddyzmem zen i podobny warsztatowo do kaligrafii japońskiej, sumi-e opiera się na prostocie myślenia, działania i formy.

Haiga - (hai - “zabawny”, jak w “haiku”; ga - “obraz”) – wypadku Lidii Rozmus, jest to obraz powstały z połączenia haiku i sumi-e.

Program warsztatu malarstwa tuszem i pędzlem na papierze ryżowym:

– wprowadzenie do sumi-e poprzez informacje związane z różnymi rodzajami sztuki japońskiej (haiku, haiga, kaligrafia, ogrody japońskie, ikebana, ceremonia parzenia herbaty, itp)

– zapoznanie sie z materiałami i narzędziami używanymi w tej jedynej w swoim rodzaju technice malarskiej wywodzącej się z tradycji sztuki japońskiej

– ćwiczenie podstawowych pociągnięć pędzla

– połączenie różnych rodzajów pociągnięć pędzla w namalowaniu bambusa, ptaków, traw itp

– krótkie wprowadzenie do poezji haiku i haigi – namalowanie haigi

– parę słów o kaligrafii i namalowanie znaku Ei (wieczność)

Lidia Rozmus urodziła się w Polsce gdzie ukończyła studia Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1980 wyjechała to Stanów Zjednoczonych. Pracuje jako artysta grafik, maluje sumi-e i obrazy olejne, pisze haiku i pełni funkcję redaktora artystycznego amerykańskiego magazynu – “Modern Haiku”.

Jest autorką kilku książek artystycznych, zawierających haiku, haibun i haiga, które otrzymały nagrody Merit Book Award (Haiku Society of America) za projekty graficzne, za haibun i antologię. Jej obrazy wystawiane były między innymi w U.S.A., Japonii, Polsce i Australii.

Publikacje:

“A Dandelion’s Flight – Haiku and Sumi-e”; “Twenty Views from Mole Hill”(“Dwadzieścia widoków z Kreciej Góry”); “My Journey” (“W podróży”); “Hailstones, Haiku by Taneda Santoka”; “The Moss at Tokeiji” (antologia);  “Climbing Mole Hill”

Obowiązują zapisy: d.orczewska@okn.edu.pl

Joga Twarzy
Warsztat stolarski
Świadome odpoczywanie
Warsztaty WenDo w ARTzonie
LINORYT warsztaty
3 KINGS koncert
DKF Kropka dla dzieci
Aleppo. Notatki z ciemności.
What would you share with a stranger? Special NHmeetup!
O! Wlazł kotek na płotek spektakl dla dzieci Teatru „Chrząszcz w Trzcinie”
DAMAGE CONTROL ARTzona NewART Festival
CZARNE NA BIAŁYM Warsztaty Sumi-e, Haiku, Haiga