15 lipca 2016
12 września 2016
Wystawa krakowskiego streetartu
Jesteś w dziale Galeria

Wystawa krakowskiego streetartu (www.facebook.com/streetartkrakowpl ) ukazująca prace streetartowych twórców. Wybór pokazany  na wystawie nie jest reprezentatywny dla krakowskiego streetartu – twórcy  wystawy skupili się na obrazach społecznie zaangażowanych.

Na wystawie możemy obejrzeć również prace krakowskich artystów zajmujących się projektowaniem i tworzeniem murali Aleksandry Toborowicz – doktora sztuki. artystki graficzki, projektantki, malarki, autorki murali i instalacji Kamila Kuzko – doktora sztuki, związanego  z nowojorskim nurtem graffiti w Polsce i Łukasza Lendy – nowohucianina, grafika, autor murali „Nakręcamy kulturę” i „1977” w Nowej Hucie. Kto nie był koniecznie musi obejrzeć.  Wystawę będzie można obejrzeć do 12 września  w godzinach otwarcia ARTzony.

Wernisaż wystawy 15 lipca 2016, g. 19.30 w ramach wydarzenia DKF Kropka: Wyjście StreetARTzona

Biogramy artystów

Aleksandra Toborowicz

Doktor sztuki. Artysta grafik, projektantka, malarka. Autorka murali i instalacji. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Krakowie w 2008 roku. Wykładowca w Pracowni Liternictwa i Typografii w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki.

Zajmuje się projektowaniem graficznym: projektowaniem stron internetowych oraz grafiką wydawniczą.

Autorka strony internetowej Wirtualne Muzeum Sztuki Erotycznej oraz jubileuszowego albumu zaprojektowanego dla Wydziału Grafiki ASP w Krakowie „Grafika ASP Kraków” (praca doktorska), instalacji literniczej „Gwar chmar” oraz murali w Krakowie: Typomural, Mayamural, Ekomural i Audiomural. Murale te znajdują się na trasie Krakowskego Szlaku Street Artu. Typomural doceniony został (finalista w kategorii Signs and Display) w międzynarodowym konkursie European Design Awards w Helsinkach w 2012 roku. Cykl murali społecznych zrealizowanych w Podgórzu wyróżniono w konkursie Projekt Roku 2012. Jako autorka murali zaliczona została do 10 najciekawszych twórców street artu w Polsce według portalu fpiec w 2015 roku.

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych nagród w konkursach, m.in.: 50 Books | 50 Covers (2x) organizowanym przez AIGA oraz Design Observer w USA, Communication Arts w USA, A' Design Awards and Competition we Włoszech, European Design Awards (3x), Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, Icograda i Hii Typography w Chinach, Triennale w Trnavie, Machina Design Awards, Transvizualia.

W 2015 roku otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, nagrodę Województwa Małopolskiego “Ars Quaerendi” w kategorii “Mistrz”, w 2014 roku Nagrodę Rektora ASP w Krakowie. W 2015 i 2002 roku stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Częstochowa. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w 2010 roku. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą.

Współpracuje m.in. z Biblioteką Narodową w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Korporacją Ha!art.

W latach 2012–2013 członkini zarządu Fundacji Sztuki Nowej Znaczy Się. Zrzeszona w STGU oraz w International Association of Designers.

Zajmuje się organizowaniem wystaw i wydarzeń dotyczących typografii oraz promocją młodych twórców. W latach 2010 –2011 prowadziła autorską galerię sztuki „3 x 3”  na krakowskim Zabłociu.

Obecnie zaangażowana jest w projekty społeczne promujące krakowskie Zabłocie – realizację Radiomuralu na Telpodzie oraz tworzenie radia o Zabłociu w formie strony internetowej.

portfolio: atoborowicz.pl

murale: pinterest.com/moorale/

instalacja: gwarchmar.tumblr.com

kontakt: atoborowicz@gmail.com

Łukasz Lenda

ur. 1977 r. w Nowej Hucie, gdzie mieszka do dziś. Absolwent grafiki
na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się rysunkiem, grafiką, malarstwem i filmem. Dwukrotny mistrz Małopolski w szachach. Na swoim koncie ma kilka wystaw w tym m.in. plakatów teatralnych
w Edynburgu w 2005 roku, malarstwa w Amsterdamie w 2006 roku, wystawę 4 do potęgi 3 w 2007 i 2008 roku podczas Mistrzostw Małopolski
w Szachach w Krakowie. Autor murali „Nakręcamy kulturę” i „1977”. Organizator wraz z Joanną Urbaniec pierwszego Nowohuckiego Przeglądu Kina Niezależnego Walcownia 2015.

Kamil Kuzko

ur. w 1981 r. w Lublinie. Studia na Wydziale Artystycznym UMCS
w Lublinie w latach 2002 – 2008. Dyplom pod kierunkiem ad. Krzysztofa Bartnika wyróżniony nagrodą dziekana w 2008 r. W latach 2008 – 2011 stacjonarne studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa w krakowskiej ASP. Doktorat pod opieką promotorską prof. Grzegorza Bednarskiego obronił w 2012 r. Od tego samego roku zatrudniony na Wydziale malarstwa ASP w Krakowie. Obecnie pracuje jako asystent w pracowni rysunku prowadzonej przez prof. ASP Piotra Korzeniowskiego. Od. 2012 roku członek ZPAP okręgu krakowskiego. Od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku związany z nowojorskim nurtem graffiti w Polsce.
Autor pięciu wystaw indywidualnych oraz uczestnik blisko dziewięćdziesięciu ekspozycji zbiorowych w Polsce, Niemczech, Anglii, Czechach, Szwecji, Francji, Białorusi, na Węgrzech i Ukrainie.
Kurator i współorganizator kilku wystaw w Polsce i Niemczech. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz rysunkiem. Mieszka i pracuje W Krakowie.

oko-mózg-ręka wernisaż wystawy
Konrad Peszko defragmentacja finisaż wystawy malarstwa
SIELANKA Agnieszka Łukaszewska wernisaż
Wystawa krakowskiego streetartu
MARZENA KOLARZ OTWORKOWO. Fotografie.
Mój Norwid
Grażyna Brylewska Na kogo wypadnie na tego...
KOŁO/ KWADRAT
Oblicza burości