9 października 2015
Wystawa Pas Startowy Grzegorza Ziemiańskiego
Jesteś w dziale archiwum wystaw

Wystawa Pas Startowy Grzegorza Ziemiańskiego

Wystawa Grzegorza Ziemiańskiego, organizowana przez Fundację CEKIN Społeczeństwo – Kultura – Przedsiębiorczość w Galerii ARTzony Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. Na ekspozycji prezentowane będą fotografie, obiekty oraz materiały audio i video, obrazujące przemiany, jakim podlega pas startowy dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

Wernisaż: 9 października 2015 r., godz. 18.00, wystawa czynna: 9 października – 4 listopada 2015 r.

Ekspozycja jest elementem wieloletniego projektu artysty. Ma charakter zarówno artystyczny, jak i dokumentalny. Autorowi udało się dotrzeć do tworzących narrację historii i osób, bezpośrednio związanych z pasem startowym dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Na wystawie prezentowanych jest 30 fotografii, wykonanych w latach 2007-2014 i będących dokumentacją przemian, jakim podlega tytułowa przestrzeń w ostatnim czasie. Część wspomnień nagranych jest w formie nagrań audio (wypowiedzi Stanisława Gawlińskiego, Stanisława Markowskiego, Jerzego Woźniakiewicza i Jana Hoffmana) oraz video (wypowiedź ks. Jana Bielańskiego). Prezentowane są także obiekty związane z pasem startowym: wydobyta z placu budowy nowego osiedla sztacheta ławki, na której przesiadywała młodzież w okolicy pasa, dymion na wino powstałe według wskazówek działkowców z pasa oraz Księga Pamiątkowa z akcji malowania przez dzieci w 1994 r. wielkiego obrazu na pasie, udostępniona przez Szkołę Podstawową nr 52 w Krakowie. Dzięki różnorodności zgromadzonych materiałów wystawa jest wielowątkową opowieścią o elemencie lokalnego dziedzictwa kulturowego, która zestawia przestrzeń miejską, zagospodarowaną w sposób naturalny przez mniej lub bardziej przypadkowe osoby (m.in. kursantów szkół jazdy, bezdomnych) z miejscem zaplanowanym skrupulatnie (nowe osiedle), ale wkraczającym w istniejący porządek.

Fotografie z cyklu „Pas Startowy” znalazły się w finale prestiżowego londyńskiego konkursu Environmental Photographer of The Year (2013) oraz nagrodzone w konkursie „Polska – Konteksty” (2014). Prezentacja wybranych prac z projektu dostępna jest na stronie artysty: www.grzegorzziemianski.pl

Grzegorz Ziemiański- nowohucianin, aktywista, działacz, fotoreporter, fotografik angażujący się we wszelkie inicjatywy poświęcone Nowej Hucie. Pomysłodawca i autor takich projektów jak „Pas Startowy i „Nowohucianie”. Jego indywidualna praca fotograficzna, której głównym celem jest dokumentacja tej dzielnicy, wielokrotnie wpisywała się w poprawę wizerunku oraz aktywizację młodzieżowych środowisk twórczych. Uczestnik warsztatów fotograficznych międzynarodowej agencji fotograficznej Magnum Photos, absolwent Akademii Fotografii w Krakowie, gdzie w 2008 r. przyznano mu stypendium twórcze. Absolwent Studium Fotografii Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Student Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Republice Czech. Strona autorska: www.grzegorzziemianski.pl

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków. Partner: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida.

Szczegółowa informacja:

Fundacja CEKIN Społeczeństwo – Kultura – Przedsiębiorczość

Organizator:
Fundacja CEKIN Społeczeństwo – Kultura – Przedsiębiorczość

Partnerzy:

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
ARTzona OKN
Szkoła Podstawowa nr 52 im. M. Dąbrowskiej w Krakowie

Sponsor:
Siatix

DŁUGI WEEKEND LESZEK ONAK I KOLEKTYW TWÓRCZY KUCE
W poszukiwaniu utraconej ciszy wystawa