8 maja 2015
19.00
W podróży z haiku, haigą i sumi-e Lidia Rozmus
Jesteś w dziale archiwum wystaw

W podróży z haiku, haigą i sumi-e - miedzy Nową Hutą, Vernon Hills a Kamakurą - w kręgu kultury japońskiej

Do świata japońskiego obrazu i słowa zaprowadzi nas Lidia Rozmus, artystka grafik, malarka sumi-e, autorka haiku oraz redaktora magazynu  “Modern Haiku”. Podczas spotkania nastąpi również otwarcie wystawy „Sumi-e i haiga”
Haiku - gatunek krótkiej poezji (17 sylab lub mniej) powstałej w Japonii XVI wieku, który obecnie stał się jedna z najbardziej popularnych form poetyckich na świecie.

Sumi-e - (“obraz namalowany czarnym tuszem”) to styl malarski, który powstał w XIII-wiecznej Japonii. Ściśle związane z buddyzmem zen i podobny warsztatowo do kaligrafii japońskiej, sumi-e opiera się na prostocie myślenia, działania i formy.
Haiga - (hai - “zabawny”, jak w “haiku”; ga - “obraz”) – wypadku Lidii Rozmus, jest to obraz powstały z połączenia haiku i sumi-e. 

Lidia Rozmus urodziła się w Polsce gdzie ukończyła studia Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1980 wyjechała to Stanów Zjednoczonych. Pracuje jako artysta grafik, maluje sumi-e i obrazy olejne, pisze haiku i pełni funkcję redaktora artystycznego amerykańskiego magazynu – “Modern Haiku”.

Jest autorką kilku książek artystycznych, zawierających haiku, haibun i haiga, które otrzymały nagrody Merit Book Award (Haiku Society of America) za projekty graficzne, za haibun i antologię. Jej obrazy wystawiane były między innymi w U.S.A., Japonii, Polsce i Australii. 

Publikacje:

“A Dandelion’s Flight – Haiku and Sumi-e”; “Twenty Views from Mole Hill”(“Dwadzieścia widoków z Kreciej Góry”); “My Journey” (“W podróży”); “Hailstones, Haiku by Taneda Santoka”; “The Moss at Tokeiji” (antologia);  “Climbing Mole Hill”

//////////////////////////////////////////////////

 

 

 

Odblokuj wschód - to cykl spotkań przełamujących obcość krajów bliższego i dalszego wschodu - zarówno państw bloku socjalistycznego jak i dalekowschodnich krajów azjatyckich. Przybliżymy jego kulturę mówiąc o literaturze, sztuce oraz historii. Zaglądniemy także do kuchni, wertując przepisy, a nawet kosztując potrawy. W tę podróż zabiorą nas rodowici mieszkańcy wybranych krajów lub osoby blisko z nimi związane. 

Szczegółowa Informacja:

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida,
os. Górali 4, Kraków
tel. 12 644-38-98
artzona@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN

W podróży z haiku, haigą i sumi-e Lidia Rozmus
Halny Monika Stolarska i Magdalena Przybyło
Doktorspiele ( Pobawmy się w doktora)
EPIKRYZA finisaż wystawy
ETER Karolina Spyrka
Szkicownik wystawa szkiców malarskich
Michał Bratko STUPOR obiekty
DALEKO JEST BLISKO Kenia, Nigeria, Uganda, Zambia
PIOTR KOLANKO malarstwo/obiekt/maping
Samoloty w Obiektywie wernisaż wystawy
Malarstwo Kamila Tatary wernisaż wystawy
JEDWABIEM MALOWANE Mileva Wnuk
MAGDA JĘDRZEJKO Mirror Error
Uskrzydlone wystawa
Nova Roma ArtBoomFestival
13 Motyli Dominika Magda Gęborek
Okiem spottera wystawa fotografii
Stylowa Nowa Huta wystawa fotografii
Trzepot Skrzydeł wystawa
Nowohucianie
Piksele wystawa fotografii
Na skróty:
© OKN 2013 :ARTzona / Ośrodek Kultury im. C.K.Norwida, os. Górali 5, 31-959 Kraków
site design_administration / studioGRADES