wystawa zdjęć
DALEKO JEST BLISKO Kenia, Nigeria, Uganda, Zambia
Jesteś w dziale archiwum wystaw

DALEKO JEST BLISKO
Kenia, Nigeria, Uganda, Zambia
Wystawa zdjęć Krzysztofa Błażycy

13 lutego 2015 - 6 marca 2015
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, w Krakowie
Wstęp wolny

Finisaż wystawy połączony ze spotkaniem z Krzysztofem Błażycą oraz opowieścią o Afryce 6 marca 2015, o godz. 19.30, w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

"Kontynent jest żywym organizmem" – mówi autor "Przekształca się jego tkanka społeczna, gospodarcza, polityczna. Nie zmienia temperament, witalność gestów, ekspresja radości, modlitwy lub gniewu. Dominują kolory, ręcznie nanoszone na fasady sklepów. Ciszę nocy wypełniają śpiewy. Zieleń jest soczysta a czerwona droga pachnie ostro. Kobiety karmią dzieci sprzedając matoke. Mężczyźni krzyczą. Śmiech miesza się z przekleństwem. W tle prawie zawsze muzyka. Jest Matka Boża Pocieszenia, śpiew muezina i czary".
Organizatorem wystawy jest Fundacja Razem dla Afryki (www.razemdlaafryki.org) angażująca się we wsparcie projektów rozwojowych, realizowanych przez misjonarzy (studnie, edukacja). Fundacja wspiera też organizację HAART Kenya, przeciwdziałającą handlowi ludźmi i niosąca pomoc ofiarom procederu.
Zdjęcia publikowane były m.in. w „Gościu Niedzielnym", 'Poznaj świat", Magazynie Familia" i prasie kenijskiej.

Krzysztof Błażyca – dziennikarz „Gościa Niedzielnego", redaktor serwisu gosc.pl. Od ponad 10 lat zaangażowany w promocję działań humanitarnych i pracy misyjnej w krajach Afryki. Inicjator akcji pomocowych na rzecz ośrodka Home of Hope dla dzieci ulicy w Zambii i budowy studni na terenie wiosek w Bomadi w Nigerii, zorganizowanych przez redakcję „Małego Gościa Niedzielnego" w ramach inicjatyw „Samochód za grosze" (2010) i „Studnia za grosze" (2012). Autor artykułów, reportaży, wywiadów dot. Afryki, publikacji fotograficznych i poetyckich (antologia Po piórach smyczkiem, Magazyn 44). Współtwórca i prezes Fundacji Razem dla Afryki. Strona prywatna: krisblazyc0.wix.com/daleko-jest-blisko

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:
Dorota Orczewska
ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 4, Kraków

tel. 12 644-38-98 e-mail: artzona@okn.edu.pl
www.artzona.okn.edu.pl
www.facebook.com/ARTzonaOKN

PARTNERZY WYSTAWY:

W podróży z haiku, haigą i sumi-e Lidia Rozmus
Halny Monika Stolarska i Magdalena Przybyło
Doktorspiele ( Pobawmy się w doktora)